10 kroků k získání vlastní franšízy

10 kroků k získání vlastní franšízy

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Cesta k úspěchu je často trnitá a vydlážděná velkou dřinou. Než otevřete svou vlastní franšízu, tak musíte také udělat hned několik kroků. V opačném případě můžete tvrdě narazit. Proto je dobré nic nepodcenit, získat co nejvíce informací a vše si důkladně promyslet. Abyste na nic nezapomněli, tak jsme shrnuli cestu k otevření vlastní franšízy do 10 základních kroků.

Krok první

 

Než se vůbec do něčeho pustíte, je nutné pochopit základní principy toho, jak franšíza funguje. Ujasněte si, co vlastně franšízing znamená, a jaké jsou typy franšíz. Možná budete překvapeni, že existují i franšízy jiného druhu, než se kterými jste se do tohoto okamžiku setkali.

 

Krok druhý

 

Člověk, který si chce pořídit franšízu, tak by si měl nejdříve ujasnit, jestli se pro takovou práci hodí. Měl by se zamyslet nad tím, jaký má temperament, preference, životní styl, zdraví, ale také rodinné povinnosti a tak dále. Vést franšízu znamená nést určitou zodpovědnost za provoz. A někdy to nemusí být zrovna jednoduché. Měli byste si tedy důkladně vyhodnotit, jestli se opravdu hodíte pro tento specifický byznys. Při rozhodování jestli se do toho pustíte, byste měli být realisté.

 

Krok třetí

 

Základem všeho je znát své finanční možnosti. Sice se říká, že peníze nejsou všechno, ale v mnoha případech se bez nich člověk neobejdete. Franšíza rozhodně není zadarmo, proto je důležité vědět, s kolika penězi je možné operovat. Zároveň je dobré si ujasnit cíle a priority.

 

Krok čtvrtý 

 

Pokud už máte v hlavě základní obrysy toho, kolik máte našetřeno a kolik si můžete dovolit, je dobré své představy zkonzultovat s někým, kdo se v tom vyzná o něco lépe. Je vhodné vše prodiskutovat s účetní/m a právníkem, kteří už mají odborné zkušenosti s investováním do franšízy. Pomohou vám zasadit vaše představy do reálného rámce.

 

Krok pátý

 

V tomto bodě je vhodné se zorientovat na trhu s franšízami. Každý má trochu jiné požadavky a preference, proto je dobré prozkoumat, jaké se nabízí možnosti. Postupně svůj výběr zužujte, dokud nezbyde jen několik málo možností. Než se pro nějakou franšízu definitivně rozhodněte, poraďte se s franšízanty, kteří už konkrétní franšízu provozují. Možná získáte cenné informace o provozu, které změní váš názor, a nakonec se ještě rozhodnete pro jinou variantu. 

Krok šestý

Otevření nové franšízy se neobejde bez důkladného průzkumu trhu. Je nutné si udělat podrobný obrázek toho, jaká je situace v konkrétním segmentu, ve kterém se chcete prosadit. Důkladně zmapujte konkurenci, ale také specifika konkrétní lokality, kde chcete otevřít svou franšízu.

 

Krok sedmý 

 

Tento okamžik je ideální k tomu, abyste kontaktovali vybraného franšízora a požádali o takzvaný Franchise Disclosure Document (FDD). Jednotlivé údaje je nutné pečlivě prozkoumat se svým účetním a právníkem. Na základě získaných informací o franšíze můžete adekvátně posoudit obchodní nabídku a potenciál výdělku.

Krok osmý
Pokud vám přijde předložená nabídka lákavá a osloví vás, je vhodný čas na to, abyste sepsali věrohodný byznys plán. Je nutné předložit pádné argumenty a důležitá data, které budete moct prezentovat franšízorovi, ale i potenciálním investorům.

 

Krok devátý

 

Právě v tomto bodě je vhodné popřemýšlet o vhodném umístění vaší budoucí franšízy. Je nutné vzít v úvahu spoustu okolností. Měli byste určit lokalitu podle cílového trhu, konkurence, ale i na základě podmínek a požadavků, které udává Franchise Disclosure Document (FDD).

 

Krok desátý

 

Mnoha lidí by řeklo, že už mají hotovo. Opak je pravdou. Ještě je nutné učinit poslední krok, ve kterém byste měli pečlivě překontrolovat smlouvu ohledně franšízy. Měli byste si zkontrolovat, zda odpovídá Franchise Disclosure Document (FDD), ze kterého jste vycházeli.

Pokud vám nejsou jasné všechny podmínky, požádejte o upřesnění. Rozhodně nepodepisujte žádný dokument, kterému perfektně nerozumíte. Můžete se také pokusit vyjednat některé změny podmínek, které by pomohly snazšímu otevření vlastní franšízy.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím