12 otázek, které byste si měli položit, než odejdete ze zaměstnání a začnete podnikat

12 otázek, které byste si měli položit, než odejdete ze zaměstnání a začnete podnikat

Šárka Dvořáková

Šárka Dvořáková

Články autora

Pokud chcete žít naplněný, svobodný život, odejděte ze zaměstnání a začněte podnikat. V tomto duchu byla již napsáno spousta článků. Teprve když utečete osmihodinové pracovní době, můžete zažít opravdovou svobodu. Svobodu, která zejména na začátku může znamenat pracovní dobu dvojnásobnou, pracovní víkendy na úkor rodiny a přátel a pár let bez dovolené. Než se do podnikání pustíte, je dobré si položit těchto 12 otázek, abyste si byli jistí, že to opravdu chcete.

 

1. Jste ochotní dělat vše, co podnikání obnáší?

 

Abyste začali podnikat, musíte být ochotni udělat vše, co podnikání obnáší. Není to vždy jen zábava. Podnikání s sebou přináší spoustu věcí, které vás nemusí bavit. Vedení účetnictví, daně, personalistika, řízení lidí, marketing, obchodní strategie, to vše budete muset zajistit. Ochota dělat cokoliv, co je třeba, přichází s maximální oddaností vašemu podnikání, kterou musí mít všichni úspěšní podnikatelé. 

 

2. Jste ochotní se často přizpůsobovat?

 

Pokud chcete v podnikání uspět, musíte se umět přizpůsobit. Když se výrobek neprodává, adaptujte jej, modifikujte, měňte a vylepšujte, dokud se prodávat nezačne. Můžete změnit barvu, cenu, cílovou skupinu, které jej prodáváte, nebo změnit jeho uvedený účel. Možná bude potřeba změnit výrobek, službu nebo změnit výrobek ve službu. Provádějte změny, dokud to nebude tak, jak má být. Když nebudete měnit, úspěch nepřijde.

 

3. Umíte se koncentrovat?

 

Maximální soustředění ke svému úspěchu potřeboval Bill Gates i Warren Buffett, takže bude pravděpodobně platit i u vás. Jsou jenom dva zdroje, které vkládáte do vytvoření vašeho podnikání: čas a peníze.  I Gates a Buffett mají omezené množství obojího. Stejně jako vy. Abyste své podnikání úspěšně rozjeli, musíte do toho dát vše. Vaše podnikání potřebuje tolik vašich zdrojů, kolik mu můžete dát, takže je do něj dáte všechny. Nedělte své zdroje mezi více malých věcí. Žádná z nich nebude mít dost na to, aby uspěla.

 

4. Jste ochotní se některých věcí na krátkou dobu vzdát?

 

Vzdát se dočasně věcí, které jsou pro vás důležité, má smysl jedině tehdy, když vám jejich dočasná ztráta umožní si jich v budoucnu užívat ještě více. Tohle je jedno z těch období. Možná nebudete mít rok dovolenou, nebo dva, tři. Budete se méně dívat na televizi. Budete mít méně času na děti, přátele a rodinu. Pokud chcete víc času a lepší čas v budoucnosti (což přichází s penězi), budete se muset něčeho z toho vzdát právě teď.

 

5. Jste připraveni objevit své limity?

 

Začínající podnikatelé často věří, že se naučí obchodní plány, marketing, účetnictví a obchodní modely. Ano, to se naučíte, ale je to zlomek v porovnání s procesem sebepoznání, kterým si projdete. Zjistíte všechno o svých silných stránkách, slabostech a o všem, co je mezi nimi. Začít podnikat je velice osobní proces, který vyzkouší vaše limity a přinutí vás uvědomit si, že máte netušené schopnosti. Na druhou stranu budete mít pravděpodobně občas chuť s podnikáním skončit.

 

6. Dokážete naslouchat, aniž byste soudili či hodnotili?

 

Když začnete podnikat, musíte prohloubit svou schopnost naslouchání až na úroveň, o které jste si nikdy nemysleli, že bude možná. Musíte naslouchat svým zákazníkům a obchodním partnerům tak, že byste měli dokonce slyšet i to, co neříkají. Musíte mít porozumění pro své klienty, které nezískáte, pokud nebudete naslouchat každému slovu, které řeknou, rozumět jejich potřebám a přáním lépe, než jim rozumějí oni sami.

 

7. Jste připraveni vyhodit své ego?

 

První špinavá práce, která vás jako šéfa vašeho vlastní firmy čeká, je vyhodit své ego. Pokud jej nevyhodíte, bude to nejhorší zaměstnanec vašeho týmu. Vaše ego vás nutí myslet si, že máte vždy pravdu a nenechá vás objektivně zhodnotit všechny relevantní skutečnosti. Když začnete podnikat, musíte být pokorní a schopní zvážit všechny informace aniž byste se cítili ohrožení možností, že nemáte pravdu.

 

8. Jste připraveni na zpětnou vazbu?

 

Jako podnikatel musíte být otevření a ochotní akceptovat informace, které přijímáte jako zpětnou vazbu. Potom musíte zpětnou vazbu uchopit a použít ji ke zlepšení podnikání, produktu či služby. To půjde těžko, pokud vaše ego stojí na stráži — brání vás coby dokonalé a vševědoucí. Musíte dokázat přijmout zpětnou vazbu a uvědomit si, že třeba nikdo nechce koupit vaši modrou věcičku. Ale pokud jste naslouchali, budete vědět, že ji koupí za vyšší cenu, jestliže ji nabarvíte načerveno a přimalujete legrační oči.

 

9. Jste dost sebevědomí na to, abyste zpětnou vazbu ignorovali?

 

Ano, je to opak posledního bodu. Ale jako podnikatel budete muset často konfrontovat protichůdné informace. I když musíte být ochotní přijmout zpětnou vazbu, také musíte mít dostatek sebevědomí ve své obchodní vizi, abyste tu zpětnou vazbu dokázali ignorovat. Jedna osoba důrazně řekne, že ta věcička musí být modrá. Jiná osoba řekne se stejným důrazem, že musí být červená. Ti lidé jsou stejně důvěryhodní.  Je to váš podnik, vaše vize a vy se musíte rozhodnout. Rozhodněte se sebevědomě a nechte svou vizi, ať vás vede. Jestliže se rozhodnete špatně, je to v pořádku. Když už jsme u toho, řekněme si něco k neúspěchu.

 

10. Ustojíte neúspěch?

 

Média milují neúspěch. Milují, když vidí, jak podnikatelé, celebrity a obchodníci padají na ústa, protože to prodává. Přesvědčují nás, že „neúspěch“ je obrovská, katastrofální událost a (což je ze všeho nejhorší) konec. Není. Neúspěch je pouze součástí procesu. Je to jen další krok k úspěchu. Důležité je nikdy neuvěřit, že neúspěch znamená konec. Prostě se zase zvednete a pokračujete dál.

 

11. Jste ochotni přijmout plnou zodpovědnost?

 

Když začnete podnikat, musíte věřit tomu, že všechno, co se stane, ať už dobré nebo špatné, je kvůli vám. Obviňovat kohokoliv jiného, jiného člověka, subjekt, organizaci, situaci nebo počasí bude záhubou vašeho podnikání, protože se tím jenom vyhýbáte zodpovědnosti. Když obviníte někoho jiného, potěší to dočasně vaše ego, ale z dlouhodobého hlediska to bude konec vašeho podnikání. Protože když se zřeknete zodpovědnosti, zřeknete se i své moci. Nechte si svoji zodpovědnost a zachovejte si i svou moc.

 

12. Zajímá vás začátek podnikání víc než cokoliv jiného?

 

Nikdy nebudete moci začít podnikat, jestli vám na tom zcela nezáleží. To neznamená, že vám nemá záležet i na jiných věcech. Samozřejmě že ano. Ale vaše podnikání by mělo být mezi dvěma až třemi nejdůležitějšími věcmi. Jestliže to není dost důležité, vaše dřina a denní seznamy, co udělat, budou tlačit vaše podnikání na dno a vy mu nikdy nedáte dostatek soustředění, které potřebuje k úspěchu.

 

Obchodní plány, analýzy trhu, finanční rezervy a podobně, to vše je skvělé, ale na ničem z toho nezáleží, pokud nemůžete u všech dvanácti bodů říct: Ano. Nejúspěšnější lidé na světě jsou podnikatelé a je to proto, že nadšeně odpověděli na tyto otázky Ano a vytvořili firmu a život, pro který dýchají.

Jestliže na některou z těchto otázek odpovíte záporně, neznamená to, že nemůžete začít podnikat. Znamená to možná jenom, že ještě nejste připraveni. Čtěte, studujte, sněte a stýkejte se s úspěšnými podnikateli. Připravíte se.


Šárka Dvořáková

Šárka Dvořáková

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím