4 klíčové rady, které pomohou v podnikatelských začátcích

4 klíčové rady, které pomohou v podnikatelských začátcích

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Peníze, volnost a uznání. To je jen několik málo důvodů, proč se lidé pouští do podnikání. Jak ale začít vlastní byznys a zároveň neohrozit svou existenci? Zkuste začít podnikat při zaměstnání. Když vám to půjde, můžete svoje podnikání rozvíjet a zaměstnání opustit. Nic neztratíte a můžete jen získat.

Pokud uvažujete o vlastním podnikání, nesmíte nosit růžové brýle. Je nutné počítat s tím, že se vše nemusí hned dařit podle plánů, proto je dobré mít nějaké jistoty. A to zvláště v začátcích.

Dokonce ani velkým podnikatelům, jako byl například Conrad Hilton, se vše nepodařilo skvěle hned na poprvé. Téměř každý projekt se potýká s porodními bolestmi. Proto je nutné s těmito obtížemi počítat. Pokud však nepřijdou, můžete se radovat a budovat dál. Na plno.

 

1. Nebát se začít

 

Když se zaposloucháte, tak určitě kolem sebe uslyšíte každý den takové ty klasické fráze: „Až dostuduji, tak začnu podnikat. Musím počkat, až mi odrostou děti, potom se vrhnu na byznys. Musím si vydělat něco do začátku, abych mohl spustit svůj projekt.“

Proč ale na něco čekat? Čím dřív začnete, tím dřív získáte zkušenosti a s trochou štěstí i peníze.

Ideální je začít hned při studiu nebo při práci. V takovém případě totiž nejste životně odkázáni na úspěch svého podnikání, takže vás může tato aktivita pouze příjemně překvapit.

 

2. Nechat si poradit

 

Mnoho lidí si myslí, že snědlo všechnu moudrost světa. Buďte jiní. Nebojte se zeptat zkušenějších podnikatelů, zákazníků, ale ani ostatních lidí. Možná se dozvíte něco, co vám unikalo, protože to pro vás nebylo důležité.

Není náhoda, že i v lidovém rčení se objevuje: „Dobrá rada nad zlato.“ Jinými slovy. Každý může chybovat, ale pokud se nezeptáte ostatních, tak se možná ani nedozvíte, jaké chyby děláte. V takovém případě se nebudete moci zlepšovat a podnikání bude stagnovat, nebo se propadat do červených čísel.

 

3. Mít svůj názor

 

Nechat si poradit je správné, ale ve výsledku musíte mít vždy svůj názor a konečné slovo. Tím se podnikatel liší od zaměstnance. Dobré rozhodování rozhoduje o úspěchu podnikatelského záměru.

Někdy se může stát, že váš názor bude v rozporu s názorem dobrých kamarádů a spolupracovníků, ale musíte si uvědomit, že vy rozhodujete o vašem podnikání. Pokud jste přesvědčeni, že to je správné rozhodnutí, udělejte ho.

Musíte však počítat i s tím, že to může být správná, ale také špatná volba. V obou případech za to rozhodnutí ponesete zodpovědnost vy.

 

4. Zůstat nohama zemi

 

Ať už se vám bude dařit s podnikáním jakkoliv, zůstaňte racionální. Pokud hned ze začátku vyděláte balík peněz, pečlivě rozvažujte, do čeho investovat. Zbytečně vyhozené peníze za hlouposti, by vám mohly v dalším podnikání chybět. Nemusí se totiž dařit stále stejně dobře.

Ačkoliv se o tom často nemluví, může nastat i méně příjemná varianta. Tedy taková, že se vám prostě v konkrétní oblasti dařit nebude. Nebudete první ani poslední.

Také v tomto případě musí být podnikatel racionální. Cpát peníze do projektu, který dlouhodobě nevydělává, nemá smysl. Daleko lepší je podnikání v dané oblasti ukončit a tím minimalizovat ztráty. Následně je dobré si pořádně odpočinout, zamyslet se nad příčinami neúspěchu a s odstupem času vše důkladně zhodnotit. Když si tímto procesem projdete, můžete se pustit do nové výzvy.

V historii je možné najít spoustu osobností, kterým to na poprvé také nevyšlo. Někteří se však nenechali odradit a následně vybudovali velice úspěšné a výdělečné společnosti.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím