5 tipů, které zefektivní vaše podnikání

5 tipů, které zefektivní vaše podnikání

Natálie Markovská

Natálie Markovská

Články autora

Základ každého úspěšného podnikání není pouze v kvalitní práci, ve velkém množství klientů a v co nejvyšší ceně za práci. Je to také v logicky uspořádaném programu. Pokud totiž budete přebíhat od jednoho úkolu ke druhému bez jasného plánu nebo cíle, dosáhnete maximálně toho, že vám na konci dne přijde, že jste vlastně nic neudělali. Nyní si prozradíme 5 tipů, jak si můžete zefektivnit práci a jak byste si měli plánovat den.

1. Pracujte vždy ve stejnou dobu

 

Ne nadarmo je klasická pracovní doba ve většině firem stejná. V denním programu je totiž velice důležité vytvořit si konzistentní pracovní rutinu a tu každý den dodržovat. A čím dříve na začátku podnikání toto pravidlo zavedete, tím lépe.

Nezapomeňte také na to, že stejně jako každý jiný sval v těle, tak i mozek potřebuje odpočinek. Po každé hodině práce u počítače si proto udělejte malou pětiminutovou přestávku a po čtyřech hodinách si dejte jednu větší, třicetiminutovou. Navíc mozek nepřepínejte dlouhou pracovní dobou. Povede to jen k chybám, přehmatům a nechuti pracovat dál.

 

2. Vytvořte si efektivní pracovní kout

 

Stejně jako klasický zaměstnanec, kdy každý den jde někam do práce, tak i vy, jako podnikatel, byste každý den někam měli jít. Práce z postele, od televize nebo z vany vás k velkolepým výkonům nedonutí a spíše vás povede k prokrastinaci.

Pracovní kout by měl být klidný, dobře osvětlený, ideálně někde u stolu nebo u pultu, kde budete mít dostatek prostoru pro papíry či jiné dokumenty. Navíc i nepořádek může vést k rozptýlení, takže jej zkuste elimininovat na minimum. A pokud zrovna potřebujete pracovat na důležitém úkolu, tak i telefon na chvilku odložte stranou, nebo ho nejlépe úplně vypněte. Tu chvilku to vaši klienti přežijí.

 

3. Určete si priority a rozdělte si úkoly na menší podúkoly

 

Jasně si definujte cíl každého dne, udělejte si přesný plán a rozbijte větší úkoly na menší. Přesně tak totiž nebudete tolik ve stresu, budete mít jasný přehled o vašem časovém harmonogramu a lépe tak budete plnit smluvené projekty. Úspěšný podnikatel nemusí odkládat zakázky. Úspěšný podnikatel si udělá efektivní denní plán, díky kterému vždy vše splní.

K vytvoření takového efektivního plánu používejte jak papír, tak i diáře, online kalendáře, time trackery, plánovače, telefonní aplikace apod. Prostě všechno, co by vám mohlo při plánování pomoci.

 

4. Začněte s nejtěžším úkolem na začátku

 

I když své podnikání milujete, určitě se tu a tam najde zakázka, na které se vám prostě nechce pracovat. Nenechávejte ji ale až na konec dne! Udělejte ji hned na začátku. Jasně, zprvu to bude těžké. Po několika takto naplánovaných dnech ovšem zjistíte, že se vám díky tomuto systému pracuje mnohem lépe, že ze sebe máte mnohem lepší pocit a že navíc žádnou práci nepřesouváte ze dne na den. Své podnikání budete milovat ještě více!

 

5. Udržujte zdravé návyky

 

Jak se říká “Ve zdravém těle zdravý duch.” A věřte nebo ne, úplně stejně důležité jako pro klasické zaměstnance, je toto přísloví důležité i pro podnikatele. Kromě pravidelných pauz, které byly zmíněny v prvním bodě, dopřejte tělu i řádný pohyb, zdravou stravu a dostatek spánku. To jsou tři pilíře zdravého a spokojeného života, ze kterého budete těžit maximum.

 

Shrnutí aneb co zefektivní vaše podnikání?

 

Rad pro ještě efektivnější práci je nespočet. Zde jsme si popsali ale pět nejdůležitějších, které by měl každý podnikatel na 100 % dodržovat. Těchto pět bodů si sepište nebo vytiskněte, připněte někam blízko vašeho pracovního místa a každý den se jimi řiďte.

  1. Pracujte vždy ve stejnou dobu. Vytvořte si pracovní rutinu a tu bez milosti dodržujte.

  2. Vytvořte si pracovní kout a pracujte jen tam. Toto místo by mělo být klidné, uklizené, dobře osvětlené a prostorné.

  3. Každý den pečlivě plánujte. Plánování je základ úspěchu. Na pomoc si přizvěte moderní technologie a plánovače.

  4. Začínejte s nejtěžším nebo s nepříjemným úkolem hned na začátku. Ty nejlehčí si nechejte na konec pracovní doby.

  5. Udržujte zdravé návyky. Jezte zdravě, hýbejte se a dostatečně odpočívejte.

Pokud těchto pět rad budete striktně dodržovat, úspěch se dostaví sám od sebe.

Natálie Markovská

Natálie Markovská

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím