Anatomie správného franšízanta

Anatomie správného franšízanta

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Často se hovoří o tom, co všechno musí franšízant znát, umět a zvládnout. Přesto je ve většině případů úplně normální člověk, stejně jako my ostatní. Jeho tělo je složené z hlavy, očí, uší atd. V čem je tedy franšízant jiný? Jeho tělo musí zvládat spoustu starostí a rozklíčovat mnoho informací. Podívejme se tedy z blízka, co všechno musí jednotlivé části těla zvládat.

Hlava

 

V mnoha případech je nejdůležitější právě hlava. Člověk, který se chce stát franšízantem, tak musí ze všeho nejdříve vyhodnotit, jestli je vůbec vhodnou osobou pro tento způsob byznysu a obživy. Přeci jenom i přes pomoc ze strany franšízora musí franšízant mít dostatečný důvtip, aby si se vším poradil. Mít svoji vlastní franšízu znamená spoustu starostí, které musí franšízant zvládat s lehkostí. V opačném případě může byznys začít skřípat a vzniklé problémy mohou zasáhnout i rodinu. Proto je důležité mít chladnou hlavu, která je schopná analyticky přemýšlet a dělat důležitá rozhodnutí.

 

Oči

 

Franšízant by měl mít oči jako ostříž, které jsou schopné najít ve smlouvě každý nedostatek. Člověk, který chce být úspěšným vedoucím franšízy, by se měl hravě zorientovat v každém důležitém dokumentu. Ať už se jedná o Franchise Disclosure Document, o nový kontrakt, nebo o dokument, ve kterém jsou tržby, zisky a výdaje. Každé přehlédnutí může způsobit problém, proto je nutné mít bystrý zrak, kterému nic neunikne.

 

Uši

 

Ne nadarmo se říká: „Uši jsou dvě, pusa jenom jedna, proto je asi důležitější naslouchat, než mluvit.“ Kdo chce být úspěšný franšízant, ten by měl umět naslouchat franšízorovi, ale i zaměstnancům a v neposlední řadě také zákazníkům. Pouze v případě, kdy bude franšízant důkladně naslouchat, tak může svůj byznys posunout dál a stát se úspěšnějším.

 

Ústa

 

Základem úspěchu je úsměv. Nemáme však na mysli ten umělý americký úsměv, který mnoho lidí spíše odradí. Když se bude franšízant usmívat přirozeně, tak se možná bude divit, kolik vstřícných ohlasů bude mít.

 

Krk

 

Správný franšízant by se neměl bát o svůj krk. Provozování byznysu je krokem z bezpečné zóny. Ať si říká, kdo chce, co chce, vždycky to bude do jisté míry risk, který se však může transformovat ve výrazný zisk. Když se vše podaří, tak může být franšízing tím nejlepším dobrodružstvím, jaké za svůj život člověk prožije.

 

Ramena

 

Další nedílnou součástí úspěšného franšízanta jsou pevná a silná ramena, na kterých je možné nést obrovskou tíhu zodpovědnosti. Člověk vlastnící franšízu totiž nezodpovídá pouze za svůj život a vlastní živobytí. Je také postavou, která výrazně zasahuje do života zaměstnanců. Proto je nutné všechny rizikové kroky důkladně zvážit, aby neudělal krok vedle. A tím nezpůsobil spoustu problémů sobě, ale i rodině a zaměstnancům.

 

Ruce

 

Pokud si někdo myslí, že v pozici franšízanta bude pracovat jen hlavou a ruce budou zahálet, tak se šeredně plete. Zejména v počátcích vlastního byznysu bude potřeba každá ruka. Kdo se chce v oblasti franšízingu prosadit, ten se nesmí bát přiložit ruku k dílu, i když si je třeba zamaže. Logicky záleží na druhu franšízy, ale přesto platí, že franšízant musí být pracovitý.

 

Nohy

 

S nohami je to podobné jako s rukami. Rozhodně se nikdo nemusí bát, že by mu nohy v pozici franšízanta zakrněly. Zejména v začátcích se člověk naběhá více než dost. Franšízanté jsou totiž v jednom kole. Musí se starat o zakázky, marketing, o právní náležitosti a zároveň občas musí přiložit i ruku k dílu v provozovně.

 

Srdce

 

Pravděpodobně nejdůležitějším orgánem úspěšného franšízanta je srdce. Když se chce, tak se dá všechno zvládnout. Musí se však chtít. Pro franšízanta by proto měl být jeho byznys také jeho vášní. Pokud to nebude srdcová záležitost, tak se pořádné výsledky nikdy nedostaví. 

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím