Čemu věřit a nevěřit na začátku podnikání

Čemu věřit a nevěřit na začátku podnikání

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora

Došli jste k názoru, že už vás to v práci prostě nebaví? Nemůžete vystát příkazy šéfa a úsměšky kolegů? Vytvořte si vlastní podnikatelský plán a staňte se pánem svého času. Pokud už máte plné zuby vstávání v pět ráno, krátké polední pauzy, nic neříkající práce, večerních příchodů domů, směnování a nedostačujícího platu, praštěte do toho třeba hned. Nebojte se. Kdo nic nezkusil, nic nevydělal ani neztratil. Jak řekl Dalajláma: „Pesimismus vede k neúspěchu.“

Faktem je, že většina zaměstnanců se bojí odejít ze svého postu. Mají k tomu hned několik důvodů. Klíčovým problémem je obava z toho, že neseženou lepší práci, která by pro ně byla přínosem i zábavou. Další neznámou je strach z toho, že nemají talent anebo patřičné vzdělání. Co si budeme nalhávat, obě varianty jsou jistě možné. Je nutné si uvědomit, že nejslavnější a nejbohatší lidé začínali doslova s korunou v kapse. Stěžejním faktorem úspěchu je nápad, motivace a samozřejmě pevná vůle. Když něčemu nevěříme, nemáme šanci uspět. Nenechte se od svého snu odradit. Podívejte se na pár myšlenek, které vám mohou vaše plány zhatit.

 

Kam vlastně kráčím?

 

To je otázka, kterou si pokládá každý podnikatel. Není tak důležité vědět, v čem chci být úspěšný. Klíčové je odhodlání. Myslíte si, že všichni slavní boháči, vědci a umělci měli jasnou představu o tom, v čem být nejlepší? Vždyť neměli ani svůj vlastní podnikatelský plán. Stačí si jen hrubě nastínit to, co bych chtěl vlastně dělat. Dále bychom si měli ujasnit to, čeho toužíme dosáhnout a kolik jsme ochotni investovat. Je to taková malá vstupní kontrola. Začínající podnikatel nemá přehled o stavu trhu, neumí si zpracovat profesionální analýzu. Stejně by ji nerozuměl. Všechno přijde samo. Krok po kroku. Stěžejní je pochopit trh, učit se a sledovat kroky konkurence. Jen tak získáme představu o tom, na jaké zákazníky budeme cílit.

 

Existuje správný čas?

 

Říká se, že je nejdůležitější začít v ten správný čas. To je hloupost. Nikdy nevíte, co se stane. Člověk není jasnovidec. Narážíte na lidi, kteří vám podnikání rozmlouvají? Slyšíte jen, že je třeba mít do začátku mnoho peněz? To není pravda. Přeci si nemyslíte, že zbohatnete ze dne na den. To se ještě nikomu nepodařilo. Když už máte nápad na službu či produkt, začněte ho nabízet svým známým anebo rodině. Jakmile něco našetříte, můžete se pustit do větších plánů. Pokud bude o váš výrobek zájem, zjistíte, zda má jeho prodej smysl. Rodina a přátelé z blízkého okolí vám jistě nebudou malovat med kolem úst.

 

Člověk není stroj

 

Někdo je zastáncem toho, že je nutné pracovat jako stroj. To není pravda. Začátky jsou sice těžké, ale přeci se hned neodrovnáte. Člověk nedokáže fungovat jako robot. Vysoké pracovní nasazení nevydrží. Jakmile chytíte rozum do hrsti, máte vyhráno. Strávit v práci 7 dní v týdnu nikoho nebaví. To jste mohli zůstat rovnou zaměstnanci. Nesmíte zapomenout, že musíte být před svými klienty vždycky fit, upravení a usměvaví. Díky pětihodinovému spánku denně budete spíše nevrlí a vyčerpaní. Proč ještě mnozí začínající podnikatelé krachují? Pořizují si kupu zaměstnanců. Proč? Vždyť mohou zastat polovinu práce sami. Čím méně režijních nákladů, tím více peněz na chod firmy. V dnešní době nemusíte mít vlastní personál, stačí oslovit agentury či profesionály na volné noze.

 

Já musím všechno zvládnout sám

 

Tak na to rychle zapomeňte. Člověk nemůže stíhat úplně všechno a občas potřebuje poradit. V začátcích pomůže rodina a dobří kamarádi. Chod firmy musíte mít pod palcem vy, méně důležité úkoly svěřte do rukou jiným lidem. Pokud něčemu nerozumíte, informujte se. Nemá cenu zbytečně riskovat. Pusťte se do práce! Jak řekl, Earl Nightingale: „Lidé, kteří mají cíl, uspějí, protože vědí, kam směřují.

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím