Co by Vás při změně povolání mohlo (ale nesmí) zastavit?

Co by Vás při změně povolání mohlo (ale nesmí) zastavit?

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora

Po změně svého zaměstnání touží nespočet lidí. Někteří opravdu silně, jiní si třeba jen občas říkají, že by jim změna prospěla. Proč tedy neuvedou svá přání do reality? Existuje řada věcí, které se kterými se v případě takového rozhodnutí budete muset potýkat. Některé zbytečně, jiné oprávněně, všechny ve vás mohou vzbuzovat pochybnosti. Zde je pár těch nejdůležitějších.

Výběr nové práce

 

Zřejmě první překážka, na které mohou vaše ambice ztroskotat. Popudem pro změnu pracovního prostředí bývají velmi často negativní pocity typu: „Tohle mě nebaví! Tohle už nechci nikdy vidět.“ Lidé mají tedy často srovnané v hlavě, co rozhodně dělat nechtějí, ale nedokáží si ujasnit, co by je bavilo, co by bylo tou novou správnou volbou. Neškodí si proto udělat výčet kritérií, u nichž si představujete, že by je vaše zaměstnání mělo splňovat, a podle nich se při výběru řídit. K užitku je také občas přihlédnout ke svým přáním už z dřívějška, která vám možná mohou přijít nereálná, ale pokud se nenecháte zastavit žádnou z věcí, o kterých je tento článek, dosáhnete všeho, čeho budete chtít.

 

Názory blízkých

 

Strach z toho, jakých ohlasů se naše nové ambice dočkají u rodiny, je pochopitelný a není až tak problémem, který by byl potřeba úplně odstranit. Je důležité myslet na své blízké, ale nenechat se jimi svazovat a už vůbec ne kvůli strachu z jejich názoru házet předčasně flintu do žita. Jednoduše se doma se vším svěřte, zvažte veškeré možnosti a podle toho dál pokračujte. Vaši blízcí se vás určitě budou snažit podpořit, vyjdou vám vstříc a možná vám i dobře poradí, protože v takové chvíli budou rozhodně víc nad věcí, než vy. Podobný zásah do rodinného rozpočtu, jaký může nastat při změně práce, přichází jen málokdy, ale není to věc, který by vás měla zastavit. Pouze o důvod víc, plánovat důsledně s celou rodinou.

 

„Mám na to?“

 

Je typické, že lidé pochybují o svých schopnostech. Buď je příčinou skutečně nedostatek sebevědomí, anebo jen ospravedlňují svou lenost (či jiné) tím, že si vsugerovávají, že pokoušet se o něco by stejně nemělo cenu. Oba nešvary lze odstranit. Jednoduše si uvědomte, co chcete, a čeho všeho byste mohli dosáhnout s trochou odhodlání. Zjistíte, že prepozice k tomu máte. Ať už tedy skrýváte svoje schopnosti, protože máte strach z toho, kam by vás mohli zavést nebo si jen nechcete připustit, že nějaké schopnosti máte, zkuste se podívat na kohokoliv bohatého a úspěšného. Určitě totiž nedosáhnul toho, co má, díky nízkému sebevědomí a výmluvám.

 

„Rozhoduji se správně? Co když to nevyjde“

 

Věřte tomu, že to za čím si jdete, je správné. Vždyť je to přeci minimálně lepší, než to co děláte teď.V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že rozhodnutí, které je právě před vámi, rozhodně není na doživotí. Všechno nemusí vyjít přesně podle vašich představ nebo se vám po delší době můžou některé věci znelíbit. Přesně proto je důležité umět se k jakékoliv změně stavět čelem. Pokud se teď rozhodnete jít jinou cestou než doposud, nebude to lehké, ale příště, bude-li to třeba, začnete podobně se svým životem manipulovat mnohem jistěji a s větší bravurou.

 

Nutnost opustit kolektiv

 

Možnou příčinou neustálého váhání nad změnou povolání může být i fakt, že byť své stávající místo nenávidíte, lidé, se kterými pracujete, jsou pro vás milou společností, a je vám líto se jich vzdát. Nikde není psáno, že se s nimi nemůžete stýkat i mimo pracoviště v osobním životě. Možná se vám to bude zprvu zdát trapné, ale s kolegů se zkrátka snadno mohou stát přátelé. Pozvěte je někdy na kávu, pohovořte i o jiných věcech než na bývalém pracovišti a vyměňujte si zkušenosti. Minimálně  Vy jich totiž budete mít mnoho.

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím