Co musíte vědět, než smícháte partnerský vztah a podnikání?

Co musíte vědět, než smícháte partnerský vztah a podnikání?

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Když to klape, tak je manželství skvělá věc. Podobně to je i s podnikáním. V případě, že se daří, tak je to přímo skvělé. Možná mnoho lidí napadne, že by bylo dobré obojí spojit. Jinými slovy. Myslí si, že by bylo dobré podnikat spolu se svým životním partnerem. Pro mnohé to může být skvělé rozhodnutí, ale pro ostatní páry to může být cesta do pekel. Pokud chcete společně podnikat, měli byste si předem ujasnit spoustu věcí. Jinak budete litovat. Může se stát, že po neúspěšném pokusu zůstanete sami a bez peněz.

Výhody společného podnikání

 

Začněme nejdřív s tím pozitivním. Během podnikání je dobré, když se můžete na někoho spolehnout. A na koho jiného byste se měli spolehnout než na svého životního partnera? V případě, že si dokážete vyhovět, bude to velké plus pro celou firmu. Navíc budete moct řešit aktuální problémy kdykoliv a kdekoliv.

Podnikání bude vlastně takové vaše dítě. Přesněji řečeno, bude to společné dílo, o které se musíte společnými silami starat, a ze kterého se budete také těšit, když se mu bude dařit.

Protože se perfektně znáte, víte, co od sebe můžete čekat. Podle toho si můžete rozdělit úkoly. Zároveň bude vznikat méně konfliktních situací, protože se můžete případným problematickým situacím šikovně vyhnout.

Pokud si rozumíte jako pár, pak je pravděpodobné, že nebudete mít neshody ani v podnikání. Pravděpodobně zastáváte podobné názory, takže budete mít i podobnou vizi při směřování firmy. A jestli máte jiný názor, tak se můžete dohodnout. Bude se jednat přeci o společné živobytí, takže je v zájmu obou vyřešit problém ku prospěchu věci.

Pro někoho může být velkou výhodou fakt, že budou společně trávit celý den. V práci i doma. Někomu to však vyhovovat nemusí a tím se pomalu dostáváme k hlavním nevýhodám.

 

Nevýhody společného podnikání

 

Jak už jsme to nakousli výše, tak problémem se může stát to, že jste neustále spolu. Ponorková nemoc se jednou za čas dostaví každému. Pokud se s tím nebudete umět vyrovnat, může způsobit nepříjemné situace, které se promítnou i do osobního života.

A do partnerského života se mohou promítat i jiné faktory. Když se bude ve firmě dařit, tak bude pravděpodobně vše v nejlepším pořádku. Naopak, v případě drobných problémů mohou nastat komplikace i v osobní rovině, protože může dojít k obviňování. Navíc, v dané situaci budete zainteresování oba, takže není možné, aby jeden druhého utěšil s tím, že bude lépe.

S tím se pojí také finanční závislost na firemním úspěchu. Když se budete oba plně věnovat společnému podnikání, tak hrozí větší riziko existenčních problémů. Pokud každý z páru pracuje jinde, tak případný výpadek příjmů může pokrýt druhý z dvojice. Při společném podnikání to nejde.

V některých případech se objevují problémy se zaměstnanci. Někteří si zkrátka budou myslet, že máte spoustu peněz, pracujete méně než oni a za jejich výplaty jedete na společnou dovolenou. Že to tak není, jim nerozmluvíte, takže je zbytečné takové věci řešit.

Velice problematický je také rozvod manželů, který může potopit celou firmu.

Závěrem lze říct, že společné podnikání soužití manželů (nebo párů) pouze umocní. Pokud ve vztahu panují nějaké neshody, tak se v podnikání projeví v mnohonásobné síle. Jestli si rozumíte a máte harmonický vztah, pak bude i společné podnikání skvělé. 

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím