Co zvážit, než začnete podnikat při zaměstnání?

Co zvážit, než začnete podnikat při zaměstnání?

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Motivací k založení podnikání během zaměstnaneckého poměru může být spousta. Například snaha osamostatnit se a vyzkoušet si práci na vlastní pěst. Dalším motivem může být také touha po vydělání dalších peněz k výplatě. Možností, proč si chce zaměstnanec vyzkoušet při práci podnikat, však může být podstatně víc. Než se člověk rozhodne pro podnikání jako vedlejší výdělečnou činnost, měl by si promyslet hned několik důležitých věcí.

Jak jste na tom s časem?

 

Ze všeho nejdříve je nutné probrat plán s rodinou. Podnikání ukrojí velkou část z vašeho volného času. Možná více, než se na první pohled může zdát. Podnikání totiž není pouze o samotné práci, ale také o papírování, sjednávání zakázek, komunikaci s klienty a v neposlední řadě promýšlení dalších kroků.

Musíte také počítat s různými problémy, které mohou vznikat a ohrožovat váš volný čas. V zaměstnání můžete řešit těžký úkol, takže budete muset být občas v práci přesčas. Nebo se může stát, že někdo z rodiny onemocní, takže se budete muset krátkodobě postarat o chod domácnosti. S tím zkrátka musíte počítat.

Dobře si proto rozmyslete, jestli vůbec máte dostatek času a energie pro podnikání.

 

Co vlastně umíte?

 

Ten umí to, ten zas tohle. Co umíte vy? Rozhodně byste měli dělat něco, co umíte a zároveň vás to baví. V opačném případě vás podnikání semele.

Důležité je také dodržovat dohody a smlouvy. Pokud pracujete ve firmě, díky které získáte určité know how, určitě nebudou rádi, když si na získaných znalostech postavíte živnost. Většina firem má tento problém ošetřen prostřednictvím pracovní smlouvy a různých dalších dohod.

Jestli ve smlouvě nic o tomto problému nenajdete, stejně byste se takovému druhu podnikání měli vyvarovat. Jakmile se o tom dozví zaměstnavatel, vyvodí z toho důsledky. Může se například stát, že vás propustí.

 

Znalost konkurence

 

Podnikání je v mnoha ohledech jiné než zaměstnání. Práci vám nikdo nepřidělí. Musíte ji získat. Než se rozhodnete pro založení firmy, měli byste důkladně zmapovat, jaká je v dané oblasti konkurence. Zjistěte si, kolik podobných živností funguje.

V případě, že žádnou konkurenci nenajdete, může to v zásadě znamenat dvě věci. Buď jste objevili díru na trhu, nebo se takové podnikání nevyplatí. V takovém případě je dobré si udělat drobný výzkum předtím, než začnete do podnikání investovat čas a peníze. Zkuste se zeptat lidí v okolí, zda potenciální služby (výrobky …) uvítali.

Čím více informací o podnikání v dané oblasti získáte, tím lépe.

 

Vzdělání, zkušenosti, finanční prostředky

 

Pouštět se do podnikání, o kterém nic nevíte, není dobrou volbou. Jen se podívejte do historie, jak dopadli úspěšní herci, kteří se rozhodli si otevřít vlastní restauraci. Většinou špatně. Nehledě na to, že pro zisk živnostenského listu v některých oborech je podmíněné určitým stupněm vzděláním.

Důležité jsou také finance. Možná se chystáte podnikat v oblasti, kde vám bude stačit notebook, takže si při čtení těchto řádků klepete na čelo. I v takovém případě dávejte pozor. Podle příslušných ustanovení zákoníku práce nesmíte bez souhlasu zaměstnavatele používat počítače, telefony a další technické prostředky ke svým soukromým účelům.

Pokud jste plánovali vyvíjet software na firemním notebooku, tak se nejdříve musíte zeptat svého šéfa. Když nenajdete společnou řeč, budete muset investovat do vlastního zařízení. Ale i když se domluvíte, tak je dobré mít určitou finanční rezervu. Bez peněz se totiž v podnikání neobejdete. Výdaje se mohou vynořit znenadání.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím