Dvakrát měřte, jednou řežte. Ale neprokrastinujte!

Dvakrát měřte, jednou řežte. Ale neprokrastinujte!

Miloslava Martínková

Miloslava Martínková

Články autora

Umět rozeznat, co je nutné udělat hned, co snese odklad a čím je možná lepší se vůbec nezabývat, nebývá snadné. Zejména v začátcích podnikání. Snaha mít vše tip ťop vede ke zbytečnému vyčerpání. Opačný extrém, tedy odkládání povinností, je stejně zrádný. Prokrastinace je dobrý sluha, ale zatraceně špatný pán.

Co je a co není důležité?

 

Každý si časem najde vlastní systém, jak se vypořádat s běžnými pracovními povinnostmi. Záleží samozřejmě na tom, v jakém oboru podnikáte, jak jste zběhlí a do jaké míry je vaše podnikání rutinní.

Je asi zbytečné kontaktovat nejrůznější reklamní agentury a přemýšlet o tom, jak bude po grafické stránce vypadat budoucí katalog vašich výrobků, pokud se zásoby materiálu tenčí a vy stále nemáte nové, spolehlivé dodavatele. Ano, propagace je důležitá, v určitém okamžiku dokonce nepostradatelná, ale není prioritou.

Zrovna tak sklad plný hotových výrobků neznamená automaticky úspěch. Pokud se až v této chvíli zabýváte tím, jak dostat zboží k zákazníkům, ztrácíte čas. A možná také samotné zákazníky.

Existují činností, které na sebe navazují nebo se doplňují a tvoří osu vašeho podnikání. Některé jsou pravidelné, jiné nepravidelné. Přesto je důležité umět si zorganizovat aspoň v hrubých obrysech to, co musíme zvládnout v nejbližším horizontu. Jen tak získáme představu, jak velkou časovou rezervou disponujeme.

Samozřejmě, v začátcích podnikání nikdo stoprocentně neví, do čeho jde, navzdory pečlivým odhadům a analýzám. Nicméně, i když se časem spousta povinností zautomatizuje nebo je delegujete na někoho jiného, je přirozené, že se objevují stále nové úkoly, závazky, nečekané události. Nikdy se nic neopakuje. Každý den je jiný. A přináší změny.

 

Strkat hlavu do písku? Nebo to mydlit hlava nehlava?

 

Právě o tyto nenadálé situace jde. Vrhat se do nich bez rozmyslu, abychom je měli takzvaně „z krku“, může přinést víc škody než užitku. Mohli bychom přehlédnout něco jiného, podstatnějšího. Nikdo nechce, aby mu nevyřešené úkoly přerostly přes hlavu, ale zbrklé jednání se nevyplácí. Stejně tak je ošemetné, když neodhadneme nejzazší termín pro řešení nenadálých komplikací a odsouváme je, až je na všechno pozdě.

Lidé, kteří propadli prokrastinaci, o tom vědí své. Někteří podnikatelé jsou velice zruční, šikovní, pracovití, mají skvělé nápady a kouzlo osobnosti, snadno navazují obchodní kontakty. Administrativa (nebo jakákoli jiná součást podnikání) je však pro ně hrob. Pokud jim chybí disciplína a tyto nepříjemné úkoly se kupí, místo aby postupně ubývaly, hrozí maléry.

 

Ztrácíte nad nevyřešenými úkoly kontrolu?

 

Pokud jste třeba ze zdravotních důvodů nemohli některé pracovní záležitosti vyřídit včas a nahromadily se, nelekejte se. Pusťte se do nich, ale nezahlťte se. Ano, musíte kousnout do kyselého jablka, ale nejezte ho celé najednou. Ideální je zpracovat ho pěkně sousto po soustu. Kromě toho se věnujte i povinnostem, které vás víc baví a přinášejí zadostiučinění.

Jakmile vám na stole začnou resty ubývat, do řešení těch dalších půjdete s větším elánem. Až tuto kritickou situaci dostanete pod kontrolu, zvedne vám to sebedůvěru. Získali jste cenné zkušenosti a ty jsou k nezaplacení.

I když se opět někdy dostanete do časového presu, nepropadejte panice. Už jste to přeci kdysi zvládli. Asi na to hektické období nevzpomínáte rádi, ale to nevadí. Pocity se mění, ale úspěchy zůstávají. Lze na nich stavět a dál se rozvíjet. Nebo víte, že příště uděláte některé věci jinak. Ale jedno je víceméně jisté: podařilo se vám posunout se zase o kus dál. 

Miloslava Martínková

Miloslava Martínková

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím