„Dvouseznamová“ strategie Warrena Buffetta: Jak zlepšit své soustředění a ovládnout své priority

„Dvouseznamová“ strategie Warrena Buffetta: Jak zlepšit své soustředění a ovládnout své priority

René Hradecký

René Hradecký

Články autora

Warren Buffett se s více než 50 miliardami dolarů konzistentně řadí mezi nejbohatší lidi na světě. Na kapitálovém trhu je vůbec nejúspěšnějším ze všech investorů 20. století.

Vzhledem k jeho úspěchu je logické, že Buffett perfektně chápe, jak každý den trávit svůj čas. Z finančního hlediska lze dokonce říct, že zvládá svůj čas lépe než naprostá většina lidí.

Podívejme se na strategii produktivity, která čítá 3 kroky, a kterou Warren Buffett používá, aby si určil priority a posloupnost následných činností.

 

Příběh Mika Flinta

 

Mike Flint byl 10 let pilotem Buffettova osobního letadla. Flint dříve rovněž létal pro americké prezidenty a dá se tedy říct, že je své práci velmi úspěšný. Když jednou mluvil s Buffettem o svých kariérních prioritách, Buffett mu poradil, aby si prošel krátké cvičení o třech krocích.

 

Jak to funguje?

 

KROK 1: Buffett začal tím, že Flintovi řekl, aby napsal svých hlavních 25 cílů. Flint je tedy napsal.

 

KROK 2: Potom Buffett Flintovi řekl, aby svůj seznam zrevidoval a zakroužkoval 5 hlavních cílů. Flint si znovu udělal čas, prošel svůj seznam a nakonec se rozhodl pro 5 nejdůležitějších bodů.

 

KROK 3: V tomto kroku měl Flint dva seznamy. 5 věcí, které zakroužkoval, byly seznamem A. 20 věcí, které nezakroužkoval, byly seznamem B.

 

Flint potvrdil, že začne hned pracovat na svých 5 cílech. A tehdy se Buffett zeptal na jeho druhý seznam: „A co ty, které jsi nezakroužkoval?“

 

Flint odpověděl: „Těch hlavních pět bude mou prioritou, ale těch dalších dvacet přijde na řadu hned poté. Jsou stále důležité, takže na nich budu s přestávkami pracovat, pokud to uznám za vhodné. Nejsou tak urgentní, ale stále mám v plánu jim věnovat úsilí.“

 

Na to Buffett odpověděl: „Ne, Miku, to je špatně. Všechno, co jsi nezakroužkoval, se stalo seznamem věcí, kterým by ses měl za každou cenu vyhýbat. Nezáleží na tom, co to je, těmhle věcem nebudeš věnovat žádnou pozornost, dokud se ti nepodaří těch nejdůležitějších 5.“

 

Síla eliminace

 

Věřím v minimalismus a jednoduchost. Rád se zbavuji zbytečných věcí. Věřím tomu, že zbavit se toho nedůležitého je jedním z nejlepších způsobů, jak si zjednodušit život, zautomatizovat si dobré návyky a být vděčný za to, co mám.

 

Zbavit se zbytečných věcí a rozhodnutí je relativně snadné. Eliminace věcí, na kterých záleží, to je těžké. Je těžké netrávit čas věcmi, které si snadno odůvodníme, ale málo na nich záleží. Úkoly, které nejpravděpodobněji zhatí váš pokrok, jsou ty, na kterých vám záleží, ale v podstatě nejsou důležité.

 

Každé chování něco stojí. Dokonce ani neutrální chování není opravdu neutrální. Vyžaduje čas, energii a prostor, který bychom mohli věnovat lepšímu chování nebo důležitějším úkolům. Často se jenom pohybujeme, místo abychom zahájili akci.  

 

To je důvod, proč je Buffettova strategie obzvláště brilantní. Položky 6 až 25 na našem seznamu jsou položky, na kterých nám záleží. Jsou pro nás důležité. Je snadné si ospravedlnit, proč jimi trávíme čas. Ale když je srovnáme se svými 5 hlavními cíli, představují tyto položky něco, co nás jen rozptyluje. Když trávíme čas nad sekundárními prioritami, stane se, že máme 20 napůl hotových projektů místo toho, abychom měli 5 splněných. 

René Hradecký

René Hradecký

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím