Elon Musk aneb úspěch skrytý v cílevědomosti

Elon Musk aneb úspěch skrytý v cílevědomosti

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora

Jméno Elon Musk je v současnosti široce známým synonymem pro úspěch, technologickou genialitu, bohatství, vizi lepšího světa, ale i pro workoholismus, tvrdost a svéráznost. Tento velikán dnes často srovnávaný s legendami jako jsou Steve Jobs nebo Henry Ford dokázal vést svůj život cestou, o které mnozí z nás pouze sní. Mimo nepochybného vrozeného talentu stojí za jeho úspěchem řada vlastností, které v sobě s dostatečnou snahou dokáže najít každý z nás.

Odvaha mladého vizionáře

 

Když Elon v 17 opouštěl svou rodnou Jihoafrickou republiku, hnala ho touha uplatnit se, ba i něco víc. Touha ukázat lidstvu nové směry, ve kterých se lze uplatnit. Jeho cílem byly Spojené státy, mocnost, kde bylo, podle Muska, nejefektivnější se prosadit. Nejprve ale zamířil do Kanady, kde získal dva bakalářské tituly. Byl si jistý, že budoucnost, a s ní příležitost stát se průkopníkem, spočívá v internetu. Elon Musk je příkladem toho, že být si něčím jistý se kromě negativních důsledku může i ohromně vyplatit. Prodejem internetových bankovních služeb (např. PayPal, Zip2), které vyvíjel buď se svým bratrem nebo později v menších společnostech totiž získal v přepočtu přes 15 miliard korun.

 

Neutuchající vytrvalost

 

Musk se ovšem nezastavil ani v době, kdy by si mnozí řekli, že bohatství do konce života jim stačí. Jeho skutečným snem byl odjakživa vesmír. Ze své vlastní kapsy investoval přes 2 miliardy korun do založení společnosti SpaceX. Po neúspěšných vyjednáváních s Ruskem o zhotovení raket pro jeho první vesmírné pokusy se Musk rozhodl, že si rakety postaví sám. Po dlouhých letech urputné práce byla konečně připravena raketa Falcon 1. Havarovala. Po ní i druhá, třetí. Elon musel být zoufalý, zdálo se, že investice v řádech stovek milionů dolarů přijdou na zmar. Nevzdal se ale, a čtvrtá raketa šlapala jako hodinky. Po úspěšném startu přišla prestižní zakázka od agentury NASA, a Musk s nejúspěšnější soukromou vesmírnou společností všech dob stál teprve na začátku svojí skutečně obdivuhodné kariéry.

 

Snílek legendou

 

Mohlo by se zdát, že Elona Muska žene celý jeho život nenasytnost a touha po dalších a dalších penězích. I přesto, že mu jednoznačně peníze přibývají, jeho motivace se skrývá v touze udělat svět lepším. Člověk, který již dávno finančně zajistil celou svou rodinu na několik generací dopředu pracuje 14 hodin denně, a ve volném čase se stejně věnuje tomu, co ho baví – své práci. Elon totiž věří, že jeho pokrokové technologie a metody mohou lidstvu zajistit lepší život na Zemi a dokonce i mimo ní. Vůbec se totiž netají tím, co doslova řekl jako: „Chci zemřít na Marsu, ale ne při pokusu o přistání.“ Sci-fi? Pokud bude SpaceX pod vedením svého svérázného vedoucího pracovat stejným tempem a sbírat úspěchy tak, jako doteď, mohlo by se Muskovi jeho přání skutečně vyplnit. Mluvíme tu o člověku, který jako malý kluk snil o vesmíru, a jako dospělý je velmi blízko tomu postavit si vlastní vesmírnou loď.

 

Dál než NASA

 

Elon Musk v čele SpaceX dokázal věc, o které by se v letech, kdy Niel Armstrong poprvé vkročil na měsíc nikomu ani nesnilo. Se soukromou firmou předčil vládní NASA v mnoha ohledech. Ne samozřejmě ve všech, ale ve svých plánech a úmyslech je mnohem optimističtější a inovativnější a co je důležitější – daří se mu. Dokázal vrátit první stupeň rakety Flacon 9 zpět na povrch Země, bez poškození a připraven k dalším startům. V širších souvislostech vyplývá Muskova ideologie o co největším snížení nákladů na dopravu věci a lidí na oběžnou dráhu a tím se přiblížit realizaci cesty na Mars.

 

Jedna firma nestačí

 

Říká se, že muži neumí dělat více věcí najednou. Elon Musk je ale absolutním antagonistou tohoto tvrzení. Mimo SpaceX totiž založil také firmu Tesla Motors, která je v dnešní době světovou špičkou ve výrobě elektromobilů, což opět poukazuje na Elonovu snahu udělat ze světa příjemnější místo k životu. Svůj čas mezi obě firmy dělí a zvládá naprosto bravurně dosahovat v obou dvou perfektní výsledky.

 

Jak?

 

Asi se ptáte, jak to všechno mohl dokázat. Samozřejmě jednoduchá odpověď neexistuje. V životním příběhu úspěšných lidí hraje vždy jistou roli náhoda, štěstí nebo talent, který máme zkrátka každý na něco jiného. Několik klíčových vlastností Elona Muska ale lze zmínit, a do jisté míry se jimi nechat inspirovat. Přeci jen, od každé je trocha i v nás.

 

Cílevědomost

 

Jak už evokuje nadpis, cílevědomost je nedílnou součástí života miliardářů, které vídáváme v televizi, ale i mnohem obyčejnějších a i přesto úspěšných lidí. Musk je tím prvním typem. A skutečně, míra toho, s jakou vervou dokáže jít vstříc svému cíli je pro některé až neuvěřitelná. Dokáže veřejně odhalit harmonogram a plány svých firem, kde jsou konkrétní lhůty, termíny a počty téměř neuvěřitelné a dokáže si stát za tím, že je splní.

 

Přísnost

 

Úsilí, které Musk všemu, co dělá, věnuje a tempo, které vyžaduje po sobě, i svých spolupracovnících je pozoruhodné. Dalo by se říct, že nechápe, proč jeho podřízení nemůžou pracovat 23 hodin denně, když on to dokáže. Samozřejmě reálná čísla jsou trochu jiná, ale z Muskovi pracovní doby 100 hodin týdně a 80 u zaměstnanců jeho firem vyplivá několik věcí. On sám, je neuvěřitelný dříč, svému okolí jde příkladem, velké množství inovací a nápadů ale nepochybněpochází od jeho inženýrů, strojařů a ostatního personálu. I když máte vysokoškolský titul, pokud chcete pracovat ve SpaceX, vaše směny rozhodně nebudou žádný odpočinek.

 

Odvaha

 

Jak jste se mohli dočíst výše, Elon skutečně neváhá investovat stovky milionů dolarů do věcí, kterým věří. Ne vždy pochopitelně všechno klape podle plánů, a i někdo jako on, se může mýlit. Pravdou ale zůstává, že risk je zisk.

Člověk, který byl režisérem filmu Iron Man označen za předlohu hlavního hrdiny, marnotratného miliardáře, dokázal věci, které by mu na začátku málokdo uvěřil. Pokud si říkáte, že s kapitálem jaký on má byste si klidně vesmírnou loď postavili taky, vzpomeňte si, že když Elon Musk opouštěl JAR, měl u sebe možná tolik peněz, kolik máte našetřeno vy právě teď. Ať už je vás názor na něj jakýkoliv, je to špičkový podnikatel, u kterého stojí za to se inspirovat, pokud si také chcete jednoho dne splnit svůj sen.

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím