Franšízing – podnikání v duchu prosperity

Franšízing – podnikání v duchu prosperity

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora

Pravděpodobně jste se někdy setkali se slovem franšíza, ale pořádně nevíte, co si pod tímto pojmem fakticky představit. Pokud se nepohybujete v oblasti marketingu a obchodu, jen stěží víte o franšíze úplně všechno. Systém marketingových produktů, technologií a služeb spočívá v těsné spolupráci mezi právně i finančně rozdílnými podniky. V tomto případě hovoříme o franšízorovi a franšízantovi.

Franšízor je vlastníkem ochranné známky a značky franšízové sítě. Moc dobře zná svůj podnikatelský záměr a prosperuje. Franšízant je vedoucím pracovníkem podniku jménem franšízora a rovněž je vlastníkem majetku. Díky franšízorovi už zná všechna úskalí podnikání, naučil se jak správně podnikat. Tomuto se říká know-how. Franšízant musí hradit franšízorovi licenční poplatky i měsíční obnos za užívání know-how. Veškeré podmínky spolupráce vyhrazuje franšízová smlouva uzavřená mezi oběma stranami.

 

Co je lepší?

 

Myslíte si, že je podnikání s vlastním nápadem výnosnější? Říkáte si, ano jistě, přeci se nemusíte s nikým dělit. Ale pozor. Na jednu stranu je to veliký risk. Co když se váš produkt či služba neosvědčí? Co dál? Přeci jste do svého podnikání vložili nemalé peníze a chcete je nazpět. Franšízing je vhodný pro jedince, kteří jsou ochotni podřídit se ověřenému nápadu druhých. Ne všichni jsou schopni poslouchat jako loutky a držet se striktních informací. Pojem to francoise se dá přeložit jako udělení povolení na prodej produktů či poskytování služeb v dané oblasti jednou firmou jiné firmě.

 

Kolik je druhů franchisingu?

 

Věřte, že mnoho, ale v podstatě se od sebe mnoho neliší. Franchisové systémy lze rozdělit i dle druhu know-how, hospodářské činnosti a způsobu organizace. V České republice se začal tento styl podnikání rozvíjet už po roce 1989. Nejznámější a nejstarší franchisové sítě jsou McDonald´s, OBI či YVES ROCHER. Nejdříve se tomuto systému příliš nedařilo, ale dnes je funguje v České republice více než 200 franchisových konceptů. Je zajímavé, že největší stabilitu si drží úseky restaurací, čajoven, rychlého občerstvení a kaváren. Nesmíme zapomenout ani na odvětví hobby a bydlení. Dnes se setkáte s koncepty, které lze rozdělit do dvou směrů, služby a obchod.  Obuvi vládne Bushman či Husky, oděvům Max Mara, Levi´s a s. Oliver. Ani kosmetické a zdravotnické služby nepokulhávají, Teta Drogerie, Lázně Jupiter a BENU lékárny. Realitní služby, ERA Reality, RE/MAX a Century 21 začínají být pro jiné oblasti velkými konkurenty. Za zmínku stojí bankovnictví a pojišťovnictví, UniCredit bank, Partners, Allianz pojišťovna či INSIA.

 

Co je třeba investovat?

 

Pakliže nemáte svůj vlastní záměr ani nápad pro podnikání, ale přesto se chcete vydat touto cestou, rozhodněte se pro franšízing. Ne všichni dokážou překousnout neúspěch. Lidé rádi slyší na jméno osvědčené značky, to je svatá pravda. Je to sice pěkné a zdá se to i snadné, ale všechno má nějakou cenu. Jako franšízant musíte zaplatit za licenci, otevření pobočky a počítejte i s pravidelným odvodem procent z obratu.

Nemyslete si, že když se pustíte do franšízové taktiky, že budete úspěšní. Pokud nemáte potřebné schopnosti a dovednosti, stejně pohoříte. Vždy je nutné starat se o chod podniku či pobočky. Není možné usnout na vavřínech a jen počítat vydělané peníze. Pokud podnikání příliš nerozumíte, najměte si odborného manažera, který je do problematiky zasvěcen. Nikdy se neobracejte na manažera, který nemá o franšízingu ani páru. Myslete také na finance nutné pro zakoupení licence atd. Začínající podnikatelé upotřebí půjčku přímo od franšízora. Ujasní se splátkový kalendář a vše může začít. Uveďme si malý příklad. Kdo vám půjčí jako nováčkovi vybavení do restaurace, které je v řádu miliónů korun? Tato nabídka se prostě neodmítá. V každém ohledu je důležité pravidelně sledovat příjmy a výdaje. Jen tak se brzy ujasní návratnost investice.

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím