Franšízová smlouva – 1. část

Franšízová smlouva – 1. část

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Cesta k vlastní franšíze je poměrně dlouhá a trnitá. Nejdříve je nutné si projít franšízovou smlouvu, dále si udělat průzkum o konkrétních franšízách, rozhodně se také vyplatí vyslechnout ostatní franšízanty a zjistit si co nejvíce informací. Nelze zapomenout ani na krok, při kterém si zájemce musí důkladně zmapovat oblast, kde chce rozjed svou franšízu. Kdo si tím vším projde, tak si částečně oprávněně může myslet, že už má na půl vyhráno. Ale není to tak úplně pravda. Nejdůležitější chvíle přijde v době, kdy je třeba doladit a domluvit podrobnosti smlouvy. Teprve v tuto chvíli se začne lámat chleba, protože předtím to byla pouze příprava.

Chtějte vše písemně

 

Naopak smlouva o franšíze je už právně závazná dohoda, ve které jsou podrobně stanovené veškeré závazky a vztahy, které ze smlouvy vyplývají. Ve smlouvě by měla být také explicitně uvedena pozice franšízanta i franšízora.

Je však nutné mít na paměti, že smlouva je často napsána tak, aby byla výhodnější pro franšízora. Proto je nutné, aby si zájemce o franšízu smlouvu důkladně pročetl. Je vhodné smlouvu nejdříve dát svému právníkovi, aby vám vysvětlil všechny sporné body.

Než se rozhodnete pro podpis smlouvy, je nutné porovnat franšízový manuál s konkrétní smlouvou. Zkontrolujte si, jestli jsou ve smlouvě uvedené všechny dohody, které jste dosud provedli pouze ústně. Rozhodně se nenechte ukonejšit, že jste se na tom domluvili, ale chtějte to mít doslovně vepsané ve smlouvě. Mějte na paměti, že podpisem smlouvy upravujete svůj vztah s franschizorem a veškeré problémy a nedorozumění se budou řešit v souladu s podmínkami, které jsou ukotvené ve smlouvě.

 

Investice do právních služeb se vyplatí

 

Jak už bylo řečeno, jedná se o právně závaznou smlouvu, proto je nutné si vše důkladně přečíst a hlavně všem částem rozumět. Pro smlouvy týkající se franšízingu jsou typické určité prvky, na které si je nutné dát obzvláště pozor. Proto jsme je rozepsali podrobněji, abyste věděli, jaké části smlouvy máte spolu s právníkem podrobit důkladné kontrole.

Závěrem první části je ještě vhodné zmínit, proč byste měli využít služeb právníka a ideálně i účetního. Jedná se o důležité rozhodnutí a právě účetní spolu s právníkem by měli být nejlépe obeznámeni s vaší situací. Zároveň jsou to odborníci, takže by měli být schopni vám náležitě poradit. Je pouze několik málo lidí, kteří mají dostatek zkušeností a vědomostí, aby mohli podepisovat takto důležitou smlouvu bez odborné konzultace s odborníky. Pokud mezi ně patříte, můžete si gratulovat. V opačném případě radíme využít odborných služeb. Částka, kterou utratíte za právní pomoc, se určitě několikrát vrátí, když dotáhnete smlouvu o franšíze do slibného konce.

 

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy o franšíze – 1. část

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy o franšíze – 2. část

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy o franšíze – 3. část

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy o franšíze – 4. část

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy o franšíze – 5. část

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím