Franšízová smlouva – 5. část

Franšízová smlouva – 5. část

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Ač se to může zdát jako nekonečný příběh, 5. část je už opravdu poslední.

Smrt a další nepředvídatelné okolnosti

 

Možná si klepete na čelo a u toho si říkáte, že je to trochu morbidní. Bohužel i smrt je součástí života, takže je nutné počítat i s těmito událostmi. Stát se může cokoliv, proto by měl být každý zodpovědný franšízant důkladně připraven na jakýkoliv scénář.

Z tohoto důvodu by ve smlouvě neměly chybět informace o tom, kdo je v případě nutnosti oprávněn převzít byznys. Jestli to může být kdokoliv z rodiny, nebo pouze životní partner, případně nikdo. Snažte se, aby tento bod byl ve smlouvě opravdu přesně vymezen. Obdobně by měla smlouva obsahovat jasné informace o tom, jak se bude postupovat v případě rozvodu.

Přihodit se však mohou i přírodní katastrofy. Z toho důvodu by ve smlouvě mělo být zakotveno, jaké povinnosti z toho pro obě strany plynou. Kdo bude financovat případnou opravu. A jestli budou mít nepředvídatelné okolnosti vliv na povinné poplatky.


Možnosti růstu

 

Podpisování smlouvy a rozjíždění první franšízy je poměrně stresující situace, proto mnoho lidí v tuto chvíli nepomýšlí na případné rozšiřování. Když se však věci dají do pohybu a člověk se ve světě byznysu trochu otrká, tak často chce svůj projekt rozšířit. Pokud si pohlídá podmínky, tak to bude mít podstatně jednodušší.

Ve smlouvě by mělo být jasně uvedeno, jakým směrem je možné rozšiřovat byznys. Jestli je možné získat právo na provozování další franšízové jednotky, případně jestli na další licenci získá franšízant slevu. Je vhodné do smlouvy zapracovat konkrétní sumu (nebo aspoň určité rozpětí), za kterou bude možné získat právo na další provozovnu. V takovém případě už nebudete vstupovat do neznámého, ale budete mít jasnou vizi o případném rozšíření.

 

Vymezení území

 

Oblast, ve které budete působit, bude zásadně rozhodovat o úspěchu celého projektu. Proto by mělo být ve smlouvě co nejpřesněji ošetřeno, jak je vám svěřená lokalita vymezená. Podle jakého klíče je rozhodnuté, kde můžete provozovat svou franšízu. Jestli je to určeno podle počtu obyvatel, nebo podle geografické mapy.

Důležité je také vědět, jestli je území, na kterém budete provozovat franšízu, exkluzivní, nebo je možné, že v nedaleké sousedství časem vyroste další provozovna. Pokud by v bezprostředním okolí byly otevřeny nové franšízy, tak by to pravděpodobně mělo zásadní dopad na váš byznys. Proto je nezbytně nutné mít vše podchycené ve smlouvě.

 

Několik rad k vyjednávání, které mohou pomoci

 

Jak už bylo uvedeno výše, někteří franšízoři mají striktně dané standardizované dohody, aby bylo dosaženo maximálního úspěchu. Je to jednoduché, čím více výjimek a proměnných se ve smlouvě objeví, tím více nevyzpytatelných problémů může nastat. Franšízing je založen na tom, že se více méně kopíruje určitý postup, který je prověřený, a který v běžných podmínkách opravdu funguje. Proto v některých případech není úplně správné usilovat o celou řadu výjimek.

Na druhou strany, existují franšízoři, se kterými je možné se dohodnout na drobnějších úpravách smlouvy, které vám mohou zásadně zpříjemnit život. Pokud si však franšízoři pevně nestojí za základními prvky, na kterých celá franšíza stojí, měli byste být na pozoru. V takovém případě je asi něco špatně.

Nabízí se tedy otázka. Jak poznat položky, o kterých je vhodné smlouvat? Několik základních tu uvedeme formou bodového výčtu.

  • pravidla o exkluzivitě území, na kterém je franšíza provozována

  • otázky týkající se budoucí expanze a změny velikosti byznysu

  • podpora (finanční, marketingová, PR) vztahující se ke slavnostnímu otevření

  • školení pro franšízanta, ale i budoucí personál

  • pravidla týkající se převedení, nebo prodání franšízy

  • termíny plateb, případně splátkový kalendář

  • čas, který je určen na nápravu pochybení

  • datum uvedení do ostrého provozu

  • za jakou cenu bude odkoupen byznys, když vyprší smlouva

  • limity odpovědnosti za provoz franšízy

 

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy o franšíze – 1. část

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy o franšíze – 2. část

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy o franšíze – 3. část

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy o franšíze – 4. část

Na co si dát pozor při podepisování smlouvy o franšíze – 5. část

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím