Jak na sobě co nejlépe zapracovat?

Jak na sobě co nejlépe zapracovat?

Miloslava Martínková

Miloslava Martínková

Články autora

Ať už podnikáte prakticky v jakémkoli oboru, existují dovednosti, které je dobré rozvíjet a neustále vylepšovat. I když je rozdíl mezi překladatelem, restauratérem, majitelem stavební firmy nebo účetním, něco mají přeci jen společné.

Umět rozlišit zrno od plev

 

Člověk, který chce dosáhnout úspěchu a má k tomu předpoklady, nepodléhá impulzivně emocím a vyhýbá se zkratovému jednání. Mívá výborný pozorovací talent, situaci dokáže pohotově vyhodnotit, patřičně na ni zareagovat a přizpůsobit se. K jeho přednostem patří schopnost umět odlišit podstatné od bezvýznamného. Bezvýznamnými věcmi se nezabývá a ty méně závažné deleguje na někoho jiného. K velkým výhodám se řadí i umění nedělat předčasné, ukvapené a často protichůdné závěry. Šikovný podnikatel ale neupadá ani do opačného extrému, kdy kvůli chronické nerozhodnosti propásne vhodnou příležitost. Je mu cizí chaotický styl myšlení, který se vyznačuje názorovou nestálostí. Své názory umí obhájit, aniž by zvyšoval hlas – stačí mu logické argumenty a víra v to, že činí správně.

 

Umět naslouchat, ale držet se svého

 

Podnikatel, který už udělal pár chyb a poučil se, patří k lidem, co si umí si udržet odstup. Jde většinou o nezaujatého pozorovatele se silně vyvinutým smyslem pro detail, který neztrácí ze zřetele všechny vzájemné souvislosti. Je zvyklý naslouchat, dává druhým prostor pro jejich sebevyjádření, ale zároveň neztrácí ze zřetele svůj cíl a umí oba postoje kombinovat. Veškeré detaily je schopen posoudit nejen jako jednotlivé díly skládačky, ale i s ohledem na to, jak na sebe vzájemně působí a co je výsledkem jejich působení.

Alfou a omegou úspěšného podnikatele je umění setřídit si priority a rozumně hospodařit s časem. Tyto dovednosti si řada lidí osvojuje postupně, tak, jak se jejich podnikání rozvíjí.

 

Pořádek šetří čas i energii

 

Určitě jste slýchávali už ve škole, že mít ve věcech pořádek je důležité. Málokdo to ocení v plné šíři tak jako člověk, který je na volné noze a spoléhá sám na sebe. Každý si pod tím představujeme něco jiného, ale ať už jde o pořádek na pracovním stole, v dílně nebo o řazení jednotlivých dokumentů ve složkách v počítači, vždy jde najít takový systém, který šetří čas a nervy. Vzorný podnikatel má dokonale vypracovaný postup, jak třídit ikony na ploše monitoru, jakým způsobem evidovat doklady potřebné pro účetnictví či za jakých podmínek uchovávat skladové zásoby.

Člověk, který chce dosáhnout úspěchu a nepolevit, je zvyklý se učit a investovat čas, energii i peníze do osvojování si nových poznatků. Solidní obrat, široké portfolio zákazníků a expanzi na zahraniční trhy lze považovat za úspěch, nikdo vám ale nedá záruku, že se bude stále dařit. Konkurence také dělá, co umí. Budete-li mít náskok před ostatními, pokud jde o nové materiály, technologie či mapování trhů, může to vaše podnikání výrazně usnadnit.

Život není jenom práce, peníze a úspěchy. Kdo chce skutečně svůj život prožít a vychutnat si ho, měl by věnovat energii nejenom rozvoji firmy a svému sebezdokonalování. Rodina a přátelé nás rozhodně neokrádají o čas, ani nejsou překážkou na naší cestě k úspěchu. Bez kvalitních mezilidských vztahů, odpočinku, relaxace a zábavy podstupujeme riziko vyhoření. To většinou přichází bez varování a cesta zpět nebývá jednoduchá. Proto rozvíjejme nejen svoji firmu, ale i svůj osobní život, protože jedno bez druhého nemá příliš velký smysl.

Miloslava Martínková

Miloslava Martínková

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím