Jak na úspěšný start

Jak na úspěšný start

Kateřina Trousilová

Kateřina Trousilová

Články autora

Rozhodli jste se vydat podnikatelskou cestou. Možná už víte, s čím budete podnikat. Lepší je si tuto podnikatelskou cestu pořádně promyslet, uvažovat racionálně a postupovat pomalu. Jak ale správně začít? Jak mít ten správný start? Přinášíme Vám 6 nejdůležitějších bodů úspěšného startu.

 1.    Rozmyslete si: co, jak, komu

 

Nejdůležitější je si uvědomit, s čím budete podnikat, co budete prodávat, nebo co budete poskytovat. Zda máte na trhu nějakou možnost prorazit, zda není nějaká větší konkurence = analýza trhu.

Musíte si rozmyslet, jak budete produkt prodávat, jak ho budete prezentovat. Musíte si promyslet případnou reklamu, logo, chytlavý název. Kolik Vás vše bude stát.

Důležitý je také koncový uživatel. Komu je produkt určen, jaké věkové kategorii, pohlaví nebo skupinám a podle toho musíme produkt a reklamu uzpůsobit.

 

2.    Úřadování

 

Pro založení živnosti si musíte dojít na živnostenský úřad, kde získáte živnostenský list. Pro některé speciální živnosti, jako je například autodoprava, potřebujete vyjádření i jiného úřadu.

Živnostenský list stojí dnes 1.000,-  a založení firmy od 13.500,-. Vyřízení živnosti trvá zhruba 7 dní, založení firmy pak zhruba 3 týdny.

Vaše další cesta povede na finanční úřad, kde se musíte přihlásit, správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.

Na konci roku nesmíte zapomenout na daňové přiznání.

 

3.    Finanční minimum

 

Měli byste si spočítat, kolik peněz bude potřeba na začátek podnikání a v jeho průběhu. Kolik by měl být Váš zisk a kolik budou Vaše výdaje, např. do vybavení nebo pronájmy.

Je zde možné finance čerpat z několika typů zdrojů:

Vlastní finance: jsou Vaše ušetřené zdroje, finance od rodiny nebo přátel

Cizí finance: peníze soukromých investorů nebo fondy rizikového kapitálu

Bankovní financování: banky nabízí úvěr, pokud už nějaké dlouhodobé podnikání máte

 

4.    Místo, kde budeme podnikat

 

Podnikání doma, není příliš dobrou volbou z hlediska psychiky. Doma byste měli odpočívat, ne zahlcovat sebe a rodinu prací. Proto si zřiďte nějakou kancelář, zpočátku může být i menší. Bude to místo, kde budete moci pracovat a budete tam mít klid. Zároveň budete moci i zrelaxovat a dát si nohy nahoru.

 

5.    Čas, kdy budeme podnikat

 

Pořiďte si deník a kalendář, kde si přesně rozvrhnete dobu, kterou budete pracovat. Zlepší Vám to plánování osobního života a času tráveného s rodinou a přáteli. Pro práci se doporučuje 8 hodin, může to být ale individuální, záleží jen na Vás.

 

6.    Buďte racionální!

 

Postupujte pomalu, klidně a uvažujte. Vše má své PRO a PROTI, všechny nápady a případné problémy si sepište, případně načrtněte.

Poraďte se s rodinou a své nápady jim od prezentujte. Kdo jiný Vám poradí líp než vaši blízcí. Můžete tak i získat jiný pohled na věc. Uvidí na vašem projektu více chyb než Vy.

Udělejte si průzkum pomocí anket, tak nejlépe zjistíte, co určité cílové skupiny mají rády a co by chtěly ve svém okolí. Dnes je možné udělat anketu i online.

Přemýšlejte o svých známých. Nemohli by Vám s vaším podnikáním nějak pomoci? Třeba mají možnost Váš nápad prezentovat okolí nebo vám pomoci s výstavbou firmy. Vlastní tiskárnu, nebo dokonce stavební firmu? Nebojte se využít těchto možností. Budete tak napřed před konkurencí.

Kateřina Trousilová

Kateřina Trousilová

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím