Michael Dell pomáhal dostat počítače mezi lidi. Vydělal miliardy

Michael Dell pomáhal dostat počítače mezi lidi. Vydělal miliardy

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Rodiče si přáli, aby se stal lékařem. Nakonec se stal miliardářem a jeho rodiče pravděpodobně nelitují. Kariéra počítačového mága však nebyla vždy jen růžová. Během dlouhých let v byznysu musel řešit i složité problémy a několikrát odvracel krach.

Michael Dell se narodil v Houstonu roku 1965 a už od mala se zajímal o technologie a obchod. Nutno podotknout, že v tu dobu byly trochu jiné poměry, takže když dostal v sedmi letech jako dárek elektronickou kalkulačku, byl z toho u vytržení.

Když mu bylo patnáct, rodiče mu koupili k narozeninám jeho první počítač. Běžný člověk by se o svůj dárek strachoval a choval se k němu s úctou. Michael Dell byl tak trochu jiný. Hned počítač rozebral na součástky, protože chtěl zjistit, jak ten stroj funguje. Kupodivu se mu celý počítač povedlo následně sestavit do původního stavu. A fungoval!

I přes svůj velký zájem o techniku se stal Michael Dell vysokoškolským studentem medicíny. Nevydržel tam však dlouho. Už během studia, kdy mu bylo pouhých 19 let, se živil prodejem součástek a zvyšováním výkonu počítačů od zavedených výrobců. Díky drobným úspěchům se rozhodl pro založení firmy a následně odešel ze školy.

 

Přímý prodej a zákaznická podpora = cesta k úspěchu

 

Michael Dell viděl v polovině 80. let velkou mezeru na trhu. Koupit v té době počítač podle svých představ nebylo v té době úplně běžné. Běžný člověk musel vyrazit do prodejny s elektronikou, kde měl na výběr pouze ze zboží, které bylo zrovna na skladě. Zkrátka nákup byl možný pouze přes zprostředkovatele.

Michael Dell viděl velký potenciál v přímém prodeji, který chtěl doplnit o nadstandardní zákaznickou podporu. V roce 1986 Michael Dell nabídl třicetidenní záruku na vrácení peněz a možnost opravy porouchaných počítačů přímo u zákazníka doma. Jednalo se o převratnou novinku, která v té době neměla obdoby. Dell si prostřednictvím těchto služeb chtěl získat důvěru lidí a přesvědčit potenciální kupce o serióznosti jeho společnosti.

Jeho cesta se ukázala jako správná. Obrat i čisté zisky rostly závratným tempem. V roce 1987 došlo ke kosmetické změně názvu společnosti na Dell Computer Corporation a zároveň se působnost firmy rozšířila do Británie, kde Michael Dell otevřel svou první zahraniční pobočku. Ke konci osmdesátých let rostl meziročně čistý zisk dokonce o závratných 166%.

Michael Dell sice dosahoval závratných úspěchů, ale v roce 1989 mohl stejně tak rychle, jak začal, také skončit. V jeho byznysu se stala totiž obrovská chyba, která málem skončila krachem. Michael Dell nakoupil zbytečně velkou zásobu paměťových čipů, které následně nebylo možné prodat, takže ležely ve skladech. Důvodem byl rychlý technologický vývoj, který velké množství čipů učinil v krátké době neprodejnými.

 

Michael Dell se v roce 2000 zařadil mezi miliardáře

 

Společnost se z nepodařené transakce oklepala a s rozvojem internetu zaznamenala další úspěšné období. Web umožnil lehčí komunikaci se zákazníky, což hrálo Dellovi do karet. Mohl ještě zlepšit zákaznickou podporu, která byla velice důležitým prvkem jeho podnikání.

Rozvoj internetu umožnil také rozvoj podnikání v dalším odvětví. Michael Dell se pustil do trhu se servery. A nutno podotknout, že úspěšně.

V roce 2000 se Michael Dell stal miliardářem. V současnosti se jeho majetek odhaduje na zhruba 20 miliard dolarů.

Nedávno se Michael Dell musel vrátit do aktivního pracovního života, aby firmě pomohl v boji se silnou konkurencí ze strany rychle rostoucích asijských výrobců počítačů. Dále musí řešit přesun zájmu zákazníků, kteří mění počítače za tablety a chytré telefony.

Michael Dell všechny krize dokázal vyřešit. Nyní se však v souvislosti s jeho společností nedá hovořit o krizi. Je to spíše chvilková stagnace. Každopádně o Michaelu Dellovi ještě pravděpodobně hodně uslyšíme. Však mu je teprve 51 let.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím