Muž, který změnil svět - Henry Ford

Muž, který změnil svět - Henry Ford

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Když se roku 1863 narodil na farmě blízko Detroitu, nikdo netušil, jaký velikán z něho vyroste. Otec chtěl, aby pokračoval v tradici a stal se farmářem. Naštěstí se přihodila úplně jiná věc. Henry Ford se stal velikánem, který v mnohém změnil svět. Už od mala Henryho Forda zajímala technika. Jeho touhu po poznání technického pokroku podpořilo také učňovské vzdělání v nedalekém Detroitu. Během učňovských let se začaly projevovat jeho vlohy. Neustále se snažil vymyslet nové technické postupy, které by ulehčily a zlevnily pracovní postupy. Uvědomoval si, že období páry je překonané a nastupuje éra benzinových motorů. Jenže jeho cesta za úspěchem nebyla úplně jednoduchá. Ještě několik let pomáhal na otcově farmě opravovat parní stroje a následně se živil provozováním pily. Teprve v roce 1891 se dostal k zaměstnání v Edison Illuminating Company, kde nastoupil na pozici inženýr. Po velice krátké době se stal vedoucím inženýrem. Dále už to šlo ráz na ráz. V roce 1896 se mu podařilo sestavit jeho první samohybné vozidlo zvané Quadricycle, které vážilo 230 kg a dokázalo vyvinout rychlost 30 km za hodinu.

Někdy to na poprvé nevyjde

 

Úspěch ho přivedl k myšlence, založit spolu s dalšími investory společnost Detroit Automobile Company. Bylo to roku 1899, ale už po krátkém čase si uvědomil svou chybu a firmu nechal zbankrotovat. Svět zkrátka ještě nebyl připraven na masovou výrobu automobilů podle Fordových představ.

Následoval další pokus, kdy Henry Ford chtěl vyrábět laciná auta pro všechny. Tak vznikla společnost Henry Ford Company. Ale ani tento pokus nebyl úspěšný. Investoři měli zájem o luxusní modely, ale Ford zastával jinou vizi. Proto i druhý podnik opustil. Společnost se postupně přetransformovala v luxusní značku Cadillac Automobile Company, ale u toho už Henry Ford nebyl.

Cesta k úspěchu je holt někdy trnitá. Henry Fort své snahy nevzdával a dočkal se úspěchu. Na potřetí mu to vyšlo znamenitě. Založil společnost Ford Motor Company, ve které měl dostatečně silnou pozici a mohl se pustit do budování nového světa.

Základem úspěchu byl automobil s označením Model T. Na trhu se objevil v roce 1908 a hned se stal hitem. Jeho prodeje neustále stoupaly. Do roku 1927, kdy výroba tohoto úspěšného modelu skončila, se prodalo neuvěřitelných 15 007 034 kusů. Model T byl trhákem zejména proto, že se dobře řídil, bylo možné si ho pořídit za rozumné peníze a navíc se snadno opravoval.

 

Spokojení zaměstnanci pracují lépe!

 

Úspěch se však nedostavil pouze díky technickému provedení vozu. Důležité bylo také to, jak bylo přistupováno k zaměstnancům. Společnost nabízela plat 5 dolarů za týden, což bylo víc než dvojnásobek průměru. Navíc pracovní doba byla kratší než jinde. Pracovní týden měl 5 dnů po 8 hodinách.

Možná se to z dnešního pohledu zdá divné, ale v té době to byly výborné podmínky. Díky tomu u firmy zůstávali kvalifikovaní pracovníci, kteří pracovali velice efektivně. Produktivita výroby vzrostla razantním způsobem. Henry Ford Company mohl zaměstnávat v porovnání s ostatníma firmami pouze třetinu zaměstnanců, aby docílil stejné produktivity.

Dělníci si navíc často koupili jedno z aut, které pomáhali vyrábět. Tím vzrostl odbyt a společnost na tom opět vydělala. Spokojené byly zkrátka obě strany.

Henry Ford se zkrátka zapsal výrazným písmem do dějin. Na jeho jméno je zaregistrováno 161 patentů. Je však nutné zmínit, že nebyl nadaný pouze na techniku. Skvěle si vedl i s organizací práce a podnikání.

Celou dobu se snažil, aby produkce byla co nejlevnější. Pochopil však, že spokojený zaměstnanec udělá více práce než tři nespokojení. Na šikovných lidech se zkrátka šetřit nevyplácí.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím