Oprah Winfrey - svět o vás musí vědět, aby vás mohl ocenit

Oprah Winfrey - svět o vás musí vědět, aby vás mohl ocenit

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora

29. ledna 1954 se v Kosciusko v Mississippi dospívající svobodné matce narodila dcera Oprah. Budoucí doslova zářící hvězda showbyznysu, držitelka mnoha cen Emmy, moderátorka vlastní talkshow, vydavatelka časopisu, nejvlivnější žena světa, majitelka honosného zámku, nejlépe placená žena Hollywoodu a nejbohatší Afroameričanka všech dob. Avšak na začátku svého života chodila Oprah často oblékaná v šatech z pytlů od brambor, protože na oblečení neměla její rodina peníze. Jak se jí podařilo překonat poměry, do kterých se narodila?

Oprah měla již od samého začátku komplikované dětství. Prvních šest let života bydlela u své babičky v opravdu chudobném prostředí. Mezi ostatními dětmi neměla Oprah příliš dobré postavení, právě kvůli finanční situaci její rodiny. Její babička ji naučila číst a psát a také ji sebou brala do kostela. Lidé zde Oprah přezdívali „Kazatel“, díky jejím schopnostem přednášet úryvky z Bible. A právě to byl první dobrý náznak lepší budoucnosti. I přesto, že to Oprah neměla vůbec lehké, nestyděla se sklízet obdiv za to, co uměla, a to je někdy to nejdůležitější. Nebát se ukázat, co můžete lidem nabídnout.

 

Ve 14 letech nastoupila Oprah na střední školu v Lincolnu. První studijní úspěchy na sebe nenechali dlouho čekat a tak byla převedena na školu Nicolet na bohatém předměstí. Kvůli tomu, že jí byla neustále předhazována její chudoba, začala Oprah krást peníze své matce, aby je mohla utrácet podobně jako její vrstevníci. Za trest byla matkou poslána za svým otcem do Veronem do Nashvillu. Veron byl přísný, ale dbal na to, aby se Oprah dobře vzdělávala, což se dařilo a brzy měl doma nejpopulárnější dívku školy. A právě tehdy se už pomalu ale jistě rýsoval Oprahin příběh. Lidé se zkrátka musí dozvědět o vašich schopnostech.

 

Oprah se pomalu, ale jistě začínala její odvaha vyplácet. Stala se členkou řečnického týmu střední školy East NashvilleHighSchool a umístila se na stříbrném stupínku v celostátním kole soutěže v dramatickém výkladu. Výhra řečnické soutěže jí zajistila stipendium na univerzitě Tennessee State University, kde studovala komunikaci. Její první pracovní pozice byla v místním obchodě s potravinami. Oprah byla jistě velmi motivovaná pokračovat v pomyslném self-marketingu, a tak se rozhodla zúčastnit soutěže Miss Černá kráska Tennessee, jíž se stala vítězkou. Upoutala pozornost radiové stanice WVOL a dostala nabídku pracovat na částečný úvazek v týmu zpráv. Rozhodla se nabídku přijmout a v radiu pracovala v závěru studia na střední a první dva roky studia na vysoké škole.

 

Oprah se brzy uplatnila jako televizní reportérka WTVF-TV, stejnou funkci později zastávala v baltimorské WJZ-TV, kde se jí po čase naskytla možnost moderovat talk-show s názvem People Are Talking. Zde pracovala Oprah 7 let až do té doby, než přestoupila do chicagské WLS-TV, kde začala uvádět ranní pořad AM Chicago. K nevíře všech se stal nejsledovanějším pořadem už měsíc poté, co jej Oprah převzala. Netrvalo to ani rok, a show byla přejmenována na The Oprah Winfrey Show a byla prodloužena na celou hodinu vysílacího času. Pořad se stal od své premiéry v roce 1986 nejsledovanějším programem v TV historii a kormě mnoha cen Emmy (přes tři desítky), které pořad získal, jich 7 obdržela právě moderátorka Oprah Winfreyová.

 

V současné době je Oprah Winfreyová jedním z nejúspěšnějších lidí na planetě. Ačkoliv nevynalezla nic technicky převratného, neotevřela síť prodejen ani nedosáhla úspěchu přímo díky podnikání, lze si z jejího života odnést veliké poučení i do těchto odvětví. Tím, co zajistilo Oprah skvělý život plný respektu, obdivu a neskutečně vysokých příjmů je schopnost prosadit sebe sama i v nepřátelském prostředí. Neuvěřitelně důležitá věc v životě každého je dokázat se vyjadřovat před lidmi a ukázat jim, co ve vás je nebo co jim můžete nabídnout. A to i v případech (nebo spíše zejména v případech), kdy vám lidé nevěří a nikdo by to od vás neočekával.

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím