Práce doma? Nebo coworking?

Práce doma? Nebo coworking?

Miloslava Martínková

Miloslava Martínková

Články autora

Pracujete z domova, kde jste vlastním pánem, máte veškeré pohodlí a nic vám nechybí. Přestože byste neměnili, někdy se vám zasteskne po dobách, kdy jste chodili do kanceláře. Kdo podniká doma, mívá problémy s tím, aby odlišil, kdy je zrovna „v práci“ a kdy má po šichtě. Elegantním řešením může být právě coworking.

Jak funguje coworking?

 

Je to jednoduché: Jste stále na volné noze, děláte, co vás baví, ale několik hodin nebo dnů v týdnu přesouváte své pracovní aktivity mimo domov a docházíte do sdílených pracovních prostor. Stejně jako jiní podnikatelé, kteří jsou v podobné situaci jako vy. Sdílíte s nimi prostředí, které je dostatečně reprezentativní a dobře vybavené. Výhody oceníte zejména tehdy, když máte pracovní schůzku s klienty, ale nemůžete je vzít k sobě domů. Hlučné děti nebo vtíraví domácí mazlíčci netvoří zrovna ideální kulisu.

 

Ani doma, ani ve své kanceláři

 

Velkou výhodou coworkingu jsou nižší náklady na provoz, než kdybyste uvažovali o samostatné kanceláři. Ta se prodraží zejména v centru města. Pokud se nestýkáte s klienty každý den po celou pracovní dobu, je to zbytečný výdaj. Kancelář kdesi na periferii by sice byla řešením, ale částku, kterou ušetříte na nájmu, utratíte za benzín. Navíc lidé, s nimiž pracovně jednáte, spíše uvítají kancelář na frekventovaném místě, kde to dobře znají, než jakousi anonymní lokalitu.

 

Líheň coworkingu? Velká města!

 

Sdílené prostory vznikají zejména ve velkých městech. Kromě kanceláře bývá součástí sdílených prostor i solidně vybavená kuchyňka, toalety, menší zasedací místnost s možností projekce nebo samostatná místnost, která poskytuje diskrétnost při jednání.

Coworking je výborným řešením, pokud pracujete v režimu, kdy potřebujete třeba deset dní v měsíci pracovat mimo domov. V takovém případě se vyplatí hradit měsíční poplatek. Nicméně každý, kdo pracuje doma, se může dostat do situace, kdy si potřebuje tu a tam dojednat pracovní schůzku, ale nemá kam jít. I pro tyto příležitosti je vhodný coworking. Platba u jednorázových, nepravidelných návštěv se pak vypočítává podle hodinové sazby.

 

Dva dny doma, tři dny v cizím městě

 

Díky coworkingu se dostanete mezi podobně naladěné a smýšlející lidi. To pomůže překonat určitou izolaci, v níž byste se mohli dříve či později ocitnout. Kontakt s ostatními podnikateli bývá inspirující, často vám otevře dveře k novým potenciálním zákazníkům nebo pracovním aktivitám. Zkrátka a dobře, pracujete na svém projektu, ale nejste v kanceláři sami, jsou tam další lidé, s nimiž se pravidelně potkáváte, ale nehrozí ponorková nemoc. Jak by mohla, když se vídáte pár hodin týdně?

Coworking je skvělé řešení i pro případ, že trávíte tu a tam pracovně pár v jiném městě, kde nemáte žádné zázemí. Nemusíte spoléhat na hotelové pokoje nebo hlučné kavárny, které nejsou vybaveny tak, jak potřebujete.

 

Coworking jako pojistka proti stereotypu

 

Pobyt v přítomnosti dalších podnikatelů díky coworkingu je pojistkou proti tomu, abyste neupadli do některých nebezpečných pastí. Mezi nejčastější patří workoholismus, kdy pracujeme do úmoru, nebo  naopak zrádná prokrastinace, při níž odkládáme vše, co se dá, na pozdější dobu.

Pokud coworkingové centrum nabízí i zázemí pro malé děti, ocení to rodiče na mateřské dovolené, kteří současně pracují na volné noze. Přijdou mezi lidi, věnují se v klidu svému jobu a o jejich děti je postaráno. O tom, že výkonnost bývá v takovém případě mnohem vyšší, není pochyb. Lepší šance skloubit lépe pracovní i soukromý život patří k dalším nezanedbatelným výhodám coworkingu.

Miloslava Martínková

Miloslava Martínková

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím