Příběhy slavných – Walt Disney

Příběhy slavných – Walt Disney

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora

Kdo by neznal známou postavičku Mickey Mouse, která se nezapomenutelně zapsala do dětských srdcí? Život jí dal úspěšný Walter Elias „Walt“ Disney. Americký filmový producent, scénárista, režisér, animátor, dabér, filantrop a podnikatel se narodil 5. prosince 1901 ve městě Hermosa v Chicagu a zemřel 15. prosince 1966 v Burbanku v Kalifornii na rakovinu plic. Patří mezi nejslavnější osobnosti, které se kdy v zábavním průmyslu objevily.

Společně se svým bratrem založil Walt Disney Productions. Úspěchy obletěly celý svět. Jeho společnost se nyní jmenuje The Walt Disney Company a její roční obrat je asi 35 miliard dolarů, což je magické číslo. Proslavil se také jako producent a bavič, ale jeho doménou byl animovaný svět a zábavní parky, které jsou posety po celé zeměkouli. Postavičce malé myšičky, kterou všichni znají jako Micheyho Mouse, propůjčil svůj hlas. Nutno podotknout, že v jeho sbírce najdeme 26 Oskarů a 59 nominací. Získal rovněž cenu Emmy. Úžasné zábavní parky jsou ve Spojených státech amerických, Japonsku, Francii, Číně.

 

Kde to všechno začalo

 

Na základní škole v Bentonu v Kansasu se setkal s Walterem Preiffertem. Herec ho zasvětil do divadelního umění, varieté a světa filmu. Dalo by se říci, že u Pfeiffertových trávil většinu svého volného času. Účastnil se sobotních kurzů v uměleckém institutu. Rovněž si zamiloval zábavní park Electric Park, který byl jen kousek od jeho domova. Jeho rodina se přestěhovala do Chicaga, ale i tam navštěvoval večerní kurzy Institutu umění. Byl karikaturistou školních novin. Chtěl nastoupit do armády, ale armáda ho v jeho 16 letech odmítla. V Kansas City se započala jeho umělecká dráha. Nemohl se rozhodnout, zda být hercem či ilustrátorem. Bavilo ho kreslit komiksy. V roce 1920 založil se svým přítelem Iwerksem společnost Iwerks-Disney Commercial Artists, ale bohužel nebyla úspěšná. Později byly promítány jeho kreslené filmy.

 

První kroky podnikání

 

Po úspěchu dosaženém díky kresleným filmům založil vlastní studio, ale ani to se mu nepodařilo finančně utáhnout. Rozhodl se prorazit v Hollywoodu. Ani minulé nezdary ho neodradili. S bratrem našetřili peníze, našli producenta a vybudovali vlastní animační studio. První ovoce sklidili s Virginií Davisovou, která s nimi s radostí spolupracovala. Vznikaly seriály a další animační počiny. Jeho trumfem v rukávu byla postavička Oswald, o tu však bohužel přišel. Musel vymyslet něco jiného, proto se rozhodl pro postavičku myšky, kterou pojmenoval Mickey Mouse. Myška dabovaná svým stvořitelem měla ještě větší úspěch než kocour Felix. Už v roce 1932 získal Disney zvláštní Cenu Akademie za seriál Mickey Mouse. Vše pokračovalo kačerem Donaldem, Goofym a Plutem. Za Sněhurku a sedm trpaslíků dostal 8 Oskarů. Toto období je označováno jako zlatý věk animace. Následovaly další veleúspěšné trháky, jako jsou Pinocchio, Fantasia, Bambi, Alenka v říši divů, Petr Pan. Těsně před druhou světovou válkou vznikl film Dumbo.

 

Disneyland a jeho rozkvět

 

Na konci čtyřicátých let sestavil plán zábavního parku a hledal pro něj ideální místo. Trvalo mu dlouhých pět let, než přišel na všechny detaily, a proto založil společnost Walt Disney Imagineering, která měla na starosti všechny aktivity kolem zábavních parků. Disney se i nadále věnoval animaci, ale zabrousil i do světa hraného filmu. Vznikly počiny, jako jsou 20 000 mil pod mořem, Ostrov pokladů, Švýcarský Robinson a Pollyanna. Za zmínku stojí i pohádky Šípková Růženka, 101 dalmatinů, Lady a Tramp, Meč v kameni. Jen si představte, že stačil založit i vlastní nahrávací společnost. Neuvěřitelné. V závěru svého života stačil natočit i Mary Poppins, která se stala absolutním trhákem. V roce 1964 vystavil na východním pobřeží USA vysněný zábavní park. Životní příběh producenta, animátora, herce a podnikatele je plný úspěchů i zklamání. V roce 2009 bylo v Los Angeles otevřeno Rodinné muzeum Walta Disneyeho. 

Aleš Kovář

Aleš Kovář

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím