Proč se úspěšným daří?

Proč se úspěšným daří?

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

V mnoha ohledech se může zdát, že se úspěšní lidé dostali k majetku náhodou. Někdy to může být pravda. V drtivé většině stojí za úspěchem něco úplně jiného. V čem se liší od ostatních?

Vidí o kus dál

 

Základem všeho je představivost. Většina lidí žije pouze současností. Nedokáže myslet o krok dál, neumí plánovat a počítat s mnoha variantami.

Úspěšní lidé to umí. Dalo by se je přirovnat ke zkušeným hráčům šachů. Promýšlí spoustu tahů dopředu. Přitom musí zohlednit i prostředí, ve kterém působí. Musí mít v hlavě připravené různé alternativy.

Někteří lidé se lidem, kteří takto přemýšlí, smějí. V mnoha případech totiž nedojde k uskutečnění všeho, o čem mluvili. Na druhou stranu. Udělají aspoň něco a o všem důsledně přemýšlí. Na rozdíl od těch, co pouze kritizují.

 

Nic nevzdají bez boje

 

Je spousta lidí, kteří jsou nadaní. Umí odvést opravdu dobrou práci. Bohužel nedokáží vytrvat a při prvním problému se vzdají.

Naopak úspěšní lidé jsou vytrvalí. Dokáží zatnout zuby, a když něco nejde podle plánů, tak v úsilí ještě přidají. Překážky berou jakou výzvy, které je nutné překonat, aby dosáhli sladké odměny v podobě úspěchu.

Úspěšní lidé rostou bez ohledu na okolní podmínky. Nestarají se o to, co si o nich myslí ostatní. Zkrátka v dosažení cíle postupují podle svého. To však neznamená, že by se báli zeptat.

 

Nebojí se jít s kůží na trh

 

Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Zároveň však nemůže ničeho dosáhnout. Nikdo není dokonalý a ani žádný podnikatelský záměr není dokonalý. Některé projekty byly úspěšné právě proto, že nebyly dokonalé a souhrou náhod něčím zaujaly.

Lidé, kteří ničeho nedosáhli, tak často sedí v pohodlí domova, bojí se chyb a lamentují, proč něco nejde. Úspěšní si hrají, zkoušejí a experimentují. Jednou to nevyšlo, tak to zkusí znovu. Jinak. Neustále provokují své ego a snaží se být lepší.

Když na trh uvedete 10 produktů, ze kterých budou jenom 4 úspěšné, stále to může být ohromné. Hodně lidí uspělo díky jednomu extrémně povedenému obchodnímu produktu. Proč by to nemohl být právě váš případ?

 

Tvoří

 

Lidé, kteří jsou úspěšní, tak pracují na jiném principu než ostatní. Bohatí jsou těmi, kteří určují směr. Začíná to tím, že nehledají zaměstnání, ale vytváří ho. Často to jsou lidé, kteří se chtějí nějakým způsobem realizovat. Dokáží si vymyslet podnikatelský záměr a následně vytvoří další pracovní místa.

S tím souvisí i další bod. U většiny populace platí, že více výrobků koupí, než kolik jich vyrobí. Úspěšní to mají obráceně.

Logicky z toho lze odvodit i další konsekvence. Bohatí lidé mají hodně peněz, které následně investují, případně půjčují. Tím opět tvoří a budují něco dalšího. Peníze dělají další peníze.

Problém lidí, kteří nedosahují úspěchů, spočívá už v samotném myšlení. Většinou jsou to právě oni, kteří si kupují nejnovější modely telefonů, počítačů, automobilů, i když to často neodpovídá jejich finančním možnostem. Možná by bylo lepší, kdyby se spokojili s horšími modely a ušetřené peníze investovali. Stejně jako to dělali úspěšní lidí, když byli před několika lety ve stejné situaci.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím