Rodičovská dovolená – problém, nebo příležitost?

Rodičovská dovolená – problém, nebo příležitost?

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

Přestože se svět neustále vyvíjí, stále je poměrně normální, že lidé plodí děti. S tím je spojená i mateřská dovolená, na kterou mohou ženy, ale i muži. V mnoha ohledech se na mateřskou dovolenou dívalo dlouhá léta skrze prsty, protože zdánlivě bránila kariérnímu růstu. Nyní se trend otáčí a mnoho lidí vidí v tomto období spíše možnosti, jak něco změnit. Mnoho maminek se bálo o svou budoucí kariéru, protože si nebyly jisté, jestli je zaměstnavatel s otevřenou náručí přijme. Podnikatelé se obávali, že by maminky často zanedbávaly své povinnosti, protože se budou muset starat o svá dítka. Doba však pokročila. Na mateřskou už chodí i muži a stále častěji se zdá, že mateřská dovolená může být tou správnou cestou.

Možností k podnikání je více než dříve

 

On totiž takový člověk na mateřské dovolené může získat celou řadu užitečných vlastností a dovedností. Naučí se hospodařit s časem, určovat priority a získá notnou dávku trpělivosti. Díky tomu se může stát spolehlivým zaměstnancem, ale také úspěšným podnikatelem. A kdy jindy se pustit do podnikání než na mateřské dovolené? Moc lepších příležitostí se běžnému člověku asi nenaskytne.

Rozhodně se nedá říct, že by člověk na mateřské dovolené měl hodně času. Přesto se nabízí o hodně více možností než v dobách minulých. Dnes je možné podnikat na dálku. Založit e-shop, poskytovat poradenství, nebo vést marketingové kampaně. Možností je zkrátka hodně.

Speciálně ženy jsou schopné doslova zázraky. Mají touhu dosáhnout úspěchů v kariéře a zároveň se postarat o rodinu. Díky své vůli a schopnostem, které získaly staráním se o potomka, se jim velice dobře daří v podnikání. V anglofonních zemích se pro tyto ženy dokonce vžil pojem mompreneur (spojení slov maminka a podnikatelka = mamikatelka).

 

Proč je to ten pravý čas?

 

Lidé na mateřské dovolené mají čas přemýšlet o svých prioritách a často je přehodnocují. Během starání se o dítko zjišťují, že zaměstnanecký poměr možná není to pravé, co by chtěli dělat po celý život. Zároveň se nachází v etapě, kdy pobírají určité peníze od státu, ale rozhodně to není dostatek pro pohodlný život, takže se snaží nějakým způsobem zlepšit rodinný rozpočet.

V některých případech se ukáže, že přivýdělek k rodičovské by mohl být poměrně zajímavý podnikatelský záměr. Postupem času je možné tento projekt dolaďovat a samovolně přejít k podnikání na plný úvazek. Díky tomu mohou lidé také lépe organizovat svůj čas a efektivně skloubit pracovní a osobní život.

Dalším faktorem, proč se objevuje tolik maminek-podnikatelek je ten, že díky dítěti získáme úplně jiný náhled na svět. Člověk potom vidí věci, které jeho zraku byly doposud skryty. Mezi nimi však může najít inspiraci pro skvělý podnikatelský záměr.

Rodičovská dovolená tedy rozhodně není krok stranou. Pokud chcete být úspěšní v kariéře i rodinném životě, pak je to správná volba. Nebude to jednoduché, ale pokud budete aktivní a půjdete za svým snem, tak budete úspěšní.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím