S čím je nutné počítat, když se pustíte do podnikání?

S čím je nutné počítat, když se pustíte do podnikání?

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora

V první řadě se toho spousta změní. Na první pohled se zdá, že podnikání je procházka růžovým sadem. Můžete si udělat volno, kdy chcete. Určit si svou vlastní pracovní dobu. Nebudete mít protivného šéfa jako v zaměstnání. Hned v úvodu je potřeba zmínit důležitou věc: „Není všechno zlato, co se třpytí.“ Ve výsledku je to trochu jiné. Pomyslná volnost a svoboda s sebou přináší obrovskou zodpovědnost, která bude na vašich bedrech. Zkrátka změní se toho opravdu hodně. Některé věci k lepšímu, jiné k horšímu. Záleží na mnoha okolnostech a úhlech pohledu. Možná se vám v některých chvílích bude stýskat po klidném životu zaměstnance. Na druhou stranu, když se v podnikání daří, pozitivní změny převažují.

Spousta práce a odříkání

 

Zejména ze začátku podnikání je práce opravdu hodně. Často se stává, že podnikatel musí zastávat hned několik funkcí. Domů chodí v pozdních večerních hodinách a odchází brzy ráno. Přesto musí stále myslet pozitivně a být na všechny okolo ohleduplný.

Začínající podnikatel se musí smířit s tím, že musí oželet spoustu zájmů a činností. Zákazníci často nerozlišují, jestli je víkend, nebo jste si naplánovali volné odpoledne. Když se jedná o byznys, musíte se opět vrátit do práce. Některé formy podnikání mají největší obraty v době, kdy ostatní tráví čas s rodinou nebo přáteli. Podnikatel musí ve firmě často trávit letní měsíce, ale i svátky a prázdniny.

Pokud chcete být úspěšní, tak zkrátka musíte změnit životní zvyky a návyky. Někdy se po dobrém rozjezdu firmy můžete k původnímu životu částečně vrátit, ale jindy tato fáze trvá i několik let.

 

Za všechno může podnikatel

 

Ať se stane cokoliv, za všechno může majitel firmy. Budete si na to muset zvyknout. Nikoho nezajímá, že nešel celý den proud, nebo že se vám porouchal stroj. Musíte si umět poradit. Nikdo vás nebude vodit za ručičku. Vždycky budete muset najít to nejlepší řešení.

Důležitým faktorem je také získávání klientů. Když nezískáte zakázky, nebudete mít peníze. Zároveň však budete muset platit výdaje. A nikoho nebude zajímat, že se zrovna nedaří.

Na druhou stranu. Svoboda a volnost, kterou do jisté míry podnikání nabízí, je skvělá. Pokud se vaše cesta ukáže jako ta správná, můžete pohádkově zbohatnout. A že se občas něco nepovede? To je poměrně normální. Důležité je poučit se a příště být lepší.

 

Nesmíte na nic zapomenout, zejména na stát 

 

Neznalost neomlouvá. Musíte vše znát a vše si pamatovat. Zároveň se počítá s tím, že budete dodržovat veškeré termíny. V opačném případě budete muset platit pokuty a penále, což rozhodně není příjemné.

Některé povinnosti je dobré delegovat, abyste měli více času na samotné podnikání. Rozhodně se vyplatí využít spolupráci s kvalifikovaným účetním pracovníkem. Přeci jen je to oblast, která je velice rozsáhlá a musíte mít značné penzum vědomostí, abyste neudělali chybu.

Podnikatel má také zodpovědnost nad svým pracovištěm. Vše musí být v souladu se zákonem a nařízeními. Nepodceňujte různé revize, ať už revize elektřiny, nebo hasicích přístrojů.

Závěrem je dobré říct, že podnikatelé patří mezi nejvytíženější lidi ve společnosti. Často mají hlavu plnou starostí, ale nakonec přeci jen dělají to, co je baví. Ve většině případů jsou takoví lidé spokojení. Pokud mezi ně nepatříte a podnikání vám připadá jako utrpení, asi bude lepší, když se vrátíte k jistotám, které poskytuje stálé zaměstnání.

Ondřej Kolda

Ondřej Kolda

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím