Staňte se digitálním nomádem, staňte se skutečně nezávislým podnikatelem

Staňte se digitálním nomádem, staňte se skutečně nezávislým podnikatelem

Patrik Chlumecký

Patrik Chlumecký

Články autora

Opakem zaměstnaneckého poměru je nezaměstnanost a pravidelné pochůzky na úřad práce a sociálního zabezpečení. Pokud se však podíváme na tuto problematiku do větší hloubky, tak zjistíme, že skutečným opakem zaměstnaneckého poměru je digitální nomádství. Tento způsob osobního rozvoje a podnikatelského životního stylu se začíná hodně rozmáhat a je každým dnem oblíbenější. Možná nějakého digitálního nomáda znáte, nebo se dokonce snažíte do této sféry prorazit osobně. Zkrátka sbalit si malé příruční zavazadlo a za pomocí virtuálních technologií vydělávat peníze nemůže jen tak každý a zároveň může kdokoliv.

Kdo je to digitální nomád?

 

Digitální nomád je člověk, který ke své práci nepotřebuje nic kromě internetové připojení. Aktuální doba a stále menší výpočetní technika tomuto způsobu podnikání dosti nahrává a zároveň na trh přináší naprosto nové pracovní příležitosti a segmenty, kde se můžete prosadit i vy.

Před dvaceti lety nebylo vůbec možné o digitálním nomádství přemýšlet. Internetová doba byla ještě v plenkách a počítače zabíraly takřka celý pracovní stůl. Navíc o internet nebyl zpočátku takový zájem a šlo pouze o informativně laděné místo bez reklam, marketingu a obchodů. Dnes se na internetu točí daleko více peněz a nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo cokoliv měnit.

 

Kdo je tedy skutečný digitální nomád?

 

Digitální nomád je každý, kdo může svou práci vykonávat bez ohledu na čas a místo. S touto profesí se tak váže i možnost neustálého přesouvání a cestování, má to však i svá tvrdá pravidla. V opačném případě se domů vrátíte ještě dřív, než vám přijdou první vydělané peníze. Především musíte být disciplinovaní a čas své práci skutečně věnovat.

Nesmí se zapomínat, že jste na pracovní dovolené a díky své práci přes počítač jste vlastně tam, odkud pracujete. Pokud by vás při práci bavilo poznávat nová místa, ochutnávat cizokrajné kuchyně, sedět za ranního rozbřesku na pláži a večer usednout do poklidné kavárny, tak je přesně tento podnikatelsko životní styl právě pro vás.

 

Kdo se může stát digitálním nomádem?

 

Digitální nomádi pocházejí především z oblastí s vyšší životní úrovní. Přece jen je trochu obtížnější s českou výplatou cestovat po drahých destinacích, ale už i dnes se objevují zástupy českých podnikatelů, kteří se na digitální nomádství vrhli, učí se jazyky, rozšiřují si své obzory a zároveň i pracovní uplatnění.

Nejčastěji se digitálními nomády stávají projektoví manažeři, burzovní tradeři, překladatelé, grafičtí designeři nebo copywriteři - další profese samozřejmě přibývají. Za digitální nomády můžeme považovat i modely vystupující na Live chatu, kteří si rovněž přijdou na slušné peníze a nic jim nesvazuje ruce v tom, aby setrvávali na jednom místě.

 

Práce na dálku je plná nástrah

 

Digitální nomádství sice může znít jako ta nejlepší věc na světě, má ale i svá úskalí, proto není pro každého. Je nutné si uvědomit, že se svými klienty nepřijdete do styku osobně, o to více musíte vědět, co je po vás vyžadováno. Rovněž je důležité se předem připravit na odlišnost životních úrovní a dobře si svou cestu naplánovat. Východní Evropa, Asie nebo Afrika pro vás bude mnohem levnější než například Francie, švýcarské Alpy nebo anglická velkoměsta.

Nezapomeňte, že na cestách vás bude rozptylovat mnoho lákadel. Na prvním místě musí vždy být práce a dodržení termínů. Jako podnikatel máte více zodpovědnosti než řadový zaměstnanec. Vstup na tento led je určitě svůdný a lákavý, na druhou stranu není příliš uzpůsobený pro rodinný život a výsledky budou kvalitní jen do takové míry, do jaké projevíte svou disciplínu.

Patrik Chlumecký

Patrik Chlumecký

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím