U franšízy dvojnásob platí, že značku tvoří lidé

U franšízy dvojnásob platí, že značku tvoří lidé

Alexandra Yaklyushyna

Alexandra Yaklyushyna

Články autora

Silnou stránkou každého franšízového konceptu je marketingová podpora. Nenahraditelným pilířem ale jsou i jednotliví franšízanti, kteří doslova představují tváře značky.

„Mám velkou radost, že v česko-slovenském týmu jsou nejenom profesionálové na slovo vzatí, ale taky lidsky velmi kvalitní jedinci. Mnoha svými nepracovními aktivitami přispívají k šíření dobrého jména naší značky,“ shrnuje Jiří Rybár, řídící partner Expense Reduction Analysts pro Česko.

Lidskost ani odborné renomé se nedají snadno zkopírovat. Může vás ale inspirovat, že při rozvoji vlastní franšízy je dobré stavět i na „lidských zdrojích“.

 

Networking je základ

 

Asi samozřejmou součástí podnikání by měla být příslušnost k oboru. Česká ERA je proto členem České asociace franchisingu, ale i Britské obchodní komory či Americké obchodní komory. „Výměna zkušeností a sdílení kontaktů mezi členy jsou nedocenitelnou výhodou,“ potvrzuje Jiří Rybár.

Dobré také je „být vidět“ v rámci členských komor. Letos se tak například jedna z kolegyň dostala mezi 75 členek mentoringového programu Equilibrium, který organizuje Britská obchodní komora pro ženy podnikatelky a manažerky, které se chtějí posunout ve své dosavadní kariéře, restartovat nebo změnit něco ve svém životě.

Aktivitu a profesionalitu franšízantů ocení i kolegové z branže. Iveta Živicová, řídící partnerka ERA na Slovensku, se tak letos stala členkou představenstva Slovenské franchisingové asociace, kde má na starosti mezinárodní vztahy a kontakt s Evropskou franchisingovou federací. Její kolegyni Tamaru Gálikovou v březnu jmenovala Evropská cyklistická unie externí auditorkou.

 

Korporátní dril nahrazuje franšízová svoboda

 

Být franšízantem není práce jako každá jiná. Je to podnikání, se všemi výhodami, ale i riziky. To znamená, že se nemůžete jenom vézt, ale musíte práci dát maximum… a musí vás to bavit!

Už zmiňovaná Tamara Gáliková se stala franšízantkou Expense Reduction Analysts okolo své padesátky. Dneska si svoje rozhodnutí pochvaluje: „Protože je atraktivní pracovat sama na sebe a učit se neustále něco nového. Výsledky mé práce potvrzují, že nikdy není na takové rozhodnutí pozdě.“

Na firemním blogu sama nedávno popsala svoje začátky. Přiznává, že měla strach z neúspěchu a z toho, jestli se jí finančně bude dařit. Měla už ale dost hrbení se v korporaci jako „dobře placený žoldák“, vsadila na riziko a dneska se jí daří.

 

„Eráci“ nejsou lhostejní

 

Český tým Expense Reduction Analysts se také snaží pomáhat dětem, kterým závažná nemoc jejich či rodičů znemožňuje z finančních důvodů plnohodnotný společenský život. Loni v říjnu založili Nadační fond Toník.

„Na začátku byl Nikiho příběh. Znám se s jeho maminkou a tak mě napadlo, že se jí pokusím pomoct. Zmínila jsem se o tom kolegům z ERA a zjistila jsem, že víme o dalších dětech, jejichž rodiny by potřebovaly podpořit,“ vzpomíná Eva Vrzalová, členka Toníkovy správní rady a partnerka Expense Reduction Analysts. Iniciátory vzniku fondu byli manželé Jitka a Pavel Kulhánkovi, rovněž partneři ERA, kteří už delší dobu pomáhají rodině Dosoudilových, jejímž členem je chlapec jménem Toník.

Na jaře se mamince Nicolase Fagulce podařilo získat dobrou práci a tak se jeho situace zlepšila. Práci nadačního fondu už ocenilo i několik klientů ERA, nedávno se na dobročinné aktivity složili i další partneři na celoevropské konferenci franšízové sítě, která se konala v Dubrovníku, a tak Toník v současnosti hledá další děti, které potřebují pomoc.

Franšízanti se ale zapojují do charity i jinak. Zrovna poslední červnový týden vyrazil na kole z Pasova do Prahy Tomáš Krýsl, aby společně s dalšími lidmi podpořil uvedení léku proti spinální svalové atrofii, brutální nemoci, která trápí dětské pacienty. Lék přitom už prodávají v USA.

 

Nezapomeňte na sobě pracovat

 

Všechno, co je „nad“ odbornou práci, je ohromně důležité, ale nikdy bychom neměli zapomínat rozvíjet svoje profesní renomé. Je proto fantastické, že česko-slovenští partneři   si vydobyli respekt i mezi svými evropskými kolegy – letos na konferenci v Dubrovníku Pavel Sikora získal už podruhé ocenění za mimořádný přínos pro síť a Tamara Gáliková letos vyhrála dokonce první místo v interní soutěži.

Alexandra Yaklyushyna

Alexandra Yaklyushyna

Články autora
Hledat
Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a ochraně uživatelů soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím